Aplikimi i Kosovës në KiE, deputeti gjerman: Ende nuk është bërë asgjë në këtë drejtim

Deputeti gjerman nga radhët e CDU-së, Knut Abraham, ka thënë se ani pse ka tetë muaj që Kosova ka aplikuar për anëtarësim në KiE, megjithatë ende nuk është bërë asgjë. Prandaj, ai i ka dërguar letër Komitetit të Ministrave

Deputeti gjerman nga radhët e CDU-së, Knut Abraham, ka njoftuar se i ka shkruar Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës, lidhur më aplikimin e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë.

Me anë të një postimi në Twitter, Abraham ka thënë se ndonëse Kosova ka aplikuar për anëtarësim, megjithatë ende nuk është bërë asgjë në këtë drejtim.

Madje, ai ka listuar disa raste kur është vepruar shpejt pas aplikimit të atyre shteteve për anëtarësim në këtë organizatë ndërkombëtare.

“Tetë muaj më parë, Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshill të Evropës. Që nga ajo periudhë nuk ndodhi asgjë. Pyeta Komitetin e Ministrave kur ata përfundimisht planifikojnë ta referojnë kërkesën e Kosovës për opinion në Asamblenë Parlamentare?!”, shkruan Abraham.

Agresioni rus në Ukrainë ka prodhuar një dridhje të fortë të rendit botëror, duke i shtyrë kështu shtetet që t’i rimendojnë pozicionet e tyre.

Kosova, si një shtet i ri dhe i vogël, e ka jetike pjesëmarrjen në organizata shumëpalëshe, në mënyrë që të arrijë stabilitet politik në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Gjatë vitit 2022, Kosova filloi të ngarendë për anëtarësim në organizata ndërkombëtare, e një ndër to, ajo në Këshillin e Evropës.

Aplikimin e Kosovës në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e bëri ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, më 12 maj të këtij viti.

Çfarë është Këshilli i Evropës?

E themeluar në vitin 1949, kjo organizatë ka realizuar fushata për mbrojtje të fëmijëve, kundër gjuhës së urrejtjes si dhe për të drejtat e romëve, të cilët përbëjnë komunitetin më të madh në Evropë.

Organizata ka 47 shtete anëtare dhe vepron me një buxhet vjetor prej rreth 500 milionë eurosh.

Për t’u anëtarësuar, Kosovës i duhen 2/3 e votave të vendeve anëtare. Shpresat për pranim janë shtuar pas largimit të Rusisë nga ky mekanizëm.

Këshilli i Evropës u ndihmon vendeve anëtare që të luftojnë korrupsionin dhe terrorizmin, si dhe t’i kryejnë reformat e duhura gjyqësore.

Grupi i saj i ekspertëve për kushtetutë, i njohur si Komisioni i Venecias, ofron këshilla ligjore për shtete të ndryshme në botë.

Si organizatë ndërkombëtare, Këshilli i Evropës nuk mund të bëjë ligje, por ka aftësi të nxisë zbatimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, të arritura nga vendet anëtare për tema të ndryshme.

Dy trupat kyçe të Këshillit janë, Komiteti i Ministrave dhe Asambleja Parlamentare.

Për këtë rrugëtim, Kosova kishte marrë mbështetjen edhe të shteteve të fuqishme, SHBA-ve, Gjermanisë, Britanisë së Madhe dhe Finlandës.

Aplikimi i Kosovës në selinë e Këshillit të Evropës

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika