Arben Krasniqi, pjesëmarrës në Konventën e Mini Basketbollit në Madrid

Drejtori Teknik i FBK-së, Arben Krasniqi, ka marrë pjesë në Konventën e Mini Basketbollit në Madrid, ku është diskutuar për metodologjinë e mësimdhënies dhe nevojën për më shumë trajnerë të Mini Basketbollit për të zhvilluar më shumë këtë sport në Kosovë

Drejtori Teknik në Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK), Arben Krasniqi.

Konventa e Mini Basketbollit që u mbajt në Madrid, Spanjë, ishte pjesë e përmbylljes së trajnimit të Kursit për trajnerë të Mini Basketbollit 2022/23, i organizuar nga FIBA Europe.

Arben Krasniqi, drejtori Teknik në Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK), ka marrë pjesë në këtë konventë.

Me përfundimin e suksesshëm të kursit, u zgjodhën edhe Instruktorët Nacionalë të Mini Basketbollit nëpër Federatat përkatëse.

Siç ka njoftuar Federata e Basketbollit të Kosovës, në Konventë është diskutuar për metodologjinë e mësimdhënies dhe mësimit të trajnerëve, si dhe për kurrikulat e ecurisë së mësimdhënies dhe mësimet taktike në grupsulm dhe mbrojtje.

Qëllimi i këtij kursi ishte që trajnerët të jenë në gjendje të punojnë me fëmijët dhe të ndajnë njohuritë e fituara me trajnerët e tjerë për të kontribuuar në zhvillimin e Mini Basketbollit.

FBK-ja ka njoftuar se Mini Basketbolli është duke përjetuar rritje të jashtëzakonshme, dhe FIBA Europe ka vlerësuar se Federatat kanë nevojë për më shumë trajnerë të Mini Basketbollit që të ofrojnë mjedisin e nevojshëm për fëmijët dhe t’u mësojnë si të luajnë basketbollin.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika