Ari në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Çmimi i arit ka shënuar një nivel rekord për herë të dytë në një periudhë të shkurtër, duke arritur në 2,111.39 dollarë për ons. Ari ka pësuar forcim për shkak të besimit se cikli i rritjes së normave të interesit ka përfunduar, dhe bankat qendrore pritet të fokusohen në zvogëlimin e kostove të huamarrjes në vitin 2024

Një përzgjedhje shufrash ari Fotografi: Denys Rudyi/Alamy

Ari është ngjitur në një nivel rekord për të dytën seancë radhazi, teksa investitorët dynden drejt aseteve tradicionale të strehës së sigurt mes shpresave për ulje të normave të interesit në muajt në vijim.

Çmimi i arit ka arritur në 2,111.39 dollarë për ons, duke e tejkaluar rekordin e vendosur të premten në mbrëmje dhe më tej mbi rekordin e mëparshëm të vendosur në gusht të vitit 2020.

Ari është forcuar mes shpresave se cikli i rritjes së normave të interesit gjatë dy viteve të fundit tashmë ka përfunduar dhe se bankat qendrore do ta kthejnë vëmendjen e tyre në uljen e kostove të huamarrjes në vitin 2024.

Kjo ka çuar në dobësimin e dollarit amerikan, i cili e shtyn çmimin e arit (pasi çmimi i tij është në dollarë).

Ari është rritur në mënyrë mjaft të qëndrueshme që nga fillimi i tetorit, kur po këmbehej me 1,820 dollarë për ons, shkruan TheGuardian.

Çmimi i arit gjatë pesë viteve të fundit Fotografia: Refinitiv

Kripto Asetet janë gjithashtu të ngarkuara me bitcoin që arrin 40,000 dollarë për herë të parë këtë vit sot, me disa tregtarë që vënë bast se Rezerva Federale e SHBA mund të fillojë t’i ulë normat e interesit të SHBA pranverën e ardhshme.

Një mjedis me norma më të ulëta interesi do ta favorizonte arin, i cili nuk gjeneron një rendiment (ndryshe nga obligacionet, aksionet ose llogaritë aktuale të kursimeve në para).

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika