Arsim Bajrami viziton ish-krerët e UÇK-së në Hagë

Ish-ministri i arsimit ka vizituar Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Jakup Krasniqin dhe Rexhep Selimin, të cilët aktualisht, janë duke u mbajtur nën paraburgim, në Hagë. Ai ka thënë se është një rrugë e gjatë drejt dëshmimit të pafajësisë e të arrestuarve

Ish-ministri i arsimit, Arsim Bajrami
Ish-ministri i arsimit, Arsim Bajrami

Ish-ministri i arsimit, Arsim Bajrami, ka njoftuar se ka vizituar ish-krerët e UÇK-së, të cilët akutalisht janë duke u mbajtur në paraburgim, në Hagë.

Përmes një shkrimi në Facebook, Bajrami ka shkruar se “Në një vizitë disaditëshe në Hagë vizitova të gjithë të paraburgosurit, të cilët padrejtësisht në shkelje të konventave ndërkombëtare dhe të drejtës ndërkombëtare penale po mbahen të arrestuar”.

Ndër të tjerash, ai ka thënë se është një rrugë e gjatë drejt dëshmimit të pafajësisë e të arrestuarve.

“Një betejë e fortë ligjore po na pret, për të dëshmuar pafajësinë e të arrestuarve  dhe për ta rrëzuar kualifikimin e pasaktë për ‘ndërmarrjen e përbashkët kriminale’. Gjenocidi i Serbisë në Kosovë ka qenë ndërmarrje e organizuar shtetërore, kurse lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka qenë mbrojtëse dhe çlirimtare. Këtë do ta dëshmojë edhe ky gjykim, karakteri i pathyeshëm i udhëheqësve dhe themeluesve të UÇK-së, të cilën e pashë gjatë kësaj vizite. Një numër i madh i avokatëve, juristëve e specialistëve po punojnë, që në mënyrë profesionale  dhe shkencore të dëshmojnë pastërtinë e luftës së UÇK-së”, ka shkruar ai.

Së fundmi, ekipet mbrojtëse të të akuzuarve në Hagë kanë kërkuar që Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS),  t’i shpalosë materialet që posedon nga Serbia, dhe që synon t’i përdorë në procesin gjyqësor kundër krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), të cilët tash e një vjet e gjysmë po mbahen në paraburgim.

Kërkesa është dorëzuar nga avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson, në emër të të gjithë ekipeve mbrojtëse në rastin “Hashim Thaçi dhe të tjerët”.

Ekipet mbrojtëse në Hagë kërkojnë që Prokuroria t’i shpalosë provat që ka marrë nga Serbia

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika