Bastiset një lokacion në Skënderaj, gjenden 120 aparate për prodhimin e kriptovalutave

Të mërkurën në qytetin e Skënderajt, policia ka gjetur 120 aparate që dyshohen të jenë përdorur për prodhimin e kriptovalutave. Në lidhje me këtë rast është identifikuar një i dyshuar

Aparate për prodhimin e kriptovalutave

Përmes një aksioni të policisë, mbrëmjen e së mërkurës  në qytetin e Skënderajt, janë gjetur 120 aparate që dyshohen të jenë përdorur për të prodhuar kriptovaluta.

Policia e Kosovë, të enjten ka njoftuar se bastisja ka ndodhur në një objekt që gjendej në rrugën “28 nëntori”, në Skënderaj.

“Si rezultat i hetimeve është arritur të lokalizohet dhe identifikohet lokacioni, me ç’rast bastisja është realizuar në hapësirat e një objekti në rrugën ’28 Nëntori’ në Skenderaj. Gjatë bastisjes janë gjetur 120 aparate të lidhura me pajisje elektrike dhe internet që dyshohen se përdoreshin për prodhimin e kriptovalutave”, thuhet në njoftimin e policisë.

Në lidhje më këtë çështje, hetuesit policorë kanë identifikuar një të dyshuar.

Policia ka bërë të ditur se, lidhur me veprimet e ndërmarra është njoftuar prokurori i çështjes, i cili ka sugjeruar që për hetime të mëtutjeshme të merren autoritetet doganore.

Më katër janar të këtij viti, Ministrja e Ekonomisë në Kosovë, Artane Rizvanolli, kishte marrë vendim për ndalimin e prodhimit të kriptovalutave, si pasojë e krizës energjetike që kishte kapluar vendin.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika