BE për masakrën e Reçakut: E kaluara nuk mund të zhbëhet

Zyra e BE-së në Kosovë, nëpërmjet një postimi, ka thënë se në 24-vjetorin e masakrës së Reçakut, vajtojnë së bashku me kosovarët, duke shtuar se e kaluara nuk mund të zhbëhet

Foto nga Bashkimi Evropian në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka përkujtuar masakrën e Reçakut, në 24-vjetorin e saj.

Përmes një njoftimi, Zyra e BE-së në Kosovë ka thënë se i kujtojnë dhe i nderojnë të gjitha viktimat e kësaj masakre, duke shtuar se e ardhmja duhet të sjellë drejtësi dhe lehtësim.

“Sot shënohet 24-vjetori i masakrës së Reçakut. Ne kujtojmë dhe nderojmë viktimat dhe ndajmë dhimbjen dhe zinë e pangushëllueshme të familjeve të tyre. E kaluara nuk mund të zhbëhet, por e ardhmja duhet të sjellë drejtësi, mbyllje dhe lehtësim” thuhet në njoftimin e tyre.

Më 15 janar 1999, në fshatin Reçak të Komunës së Shtimes, u vranë e u masakruan mizorisht 45 shqiptarë të paarmatosur nga forcat serbe.

Vrasja e 45 civilëve shqiptarë në Reçak dhe përballja e ambasadorit Walker me këtë ngjarje

Trupat e shqiptarëve të vrarë ishin ende në një luginë, kur mëngjesin e 16 janarit të vitit 1999, shkoi t’i shihte asokohe shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker.

Në momentin kur Walker arriti të ishte i pranishëm para trupave të vrarë, ai tha se nuk kishte fjalë “për të përshkruar indinjatën time personale ose atë të të gjithë atyre që ishin me mua, në vendin e asaj që mund të quhet vetëm si një mizori e papërshkrueshme”.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Studentet thonë se në orët e vona në dhomë ka...

Kjo qendër u jep mundësinë mijëra studentëve që studiojnë në Universitetin e Prishtinës të jenë banorë të përkohshëm në këto 8 konvikte që menaxhohen...

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Të fundit nga rubrika