Blinken fillon mision të ri diplomatik në Lindjen e Mesme, takon presidentin turk dhe ministrin e jashtëm në Stamboll

Pas vizitës së tij në Turqi, Blinken do të vazhdojë në Greqi, Jordani, Katar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite, Izrael, Bregun Perëndimor, Egjipt deri më 11 janar

Duke u përballur me një rajon të Lindjes së Mesme në krizë dhe një numër çështjesh të ngutshme dypalëshe, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ministri i Jashtëm Hakan Fidan u takuan të shtunën me Sekretarin e Shtetit të ShBA Antony Blinken, me çështje para tyre duke përfshirë masakrën e vazhdueshme në Gaza, hapat përfundimtarë për të përfunduar Ratifikimi nga Turqia i ofertës së Suedisë në NATO dhe miratimi i ShBA për shitjen e avionëve luftarakë F-16 Turqisë.

Takimi, i mbajtur në rezidencën Vahdettin të Stambollit, përfshiu gjithashtu kreun e Organizatës Kombëtare të Inteligjencës Turke (MIT) Ibrahim Kalin, këshilltarin kryesor të Erdoganit Akif Cagatay Kiliç dhe ambasadorin e SHBA në Ankara, Jeff Flake.

Asnjë informacion i mëtejshëm nuk u nda për takimin me dyer të mbyllura.

Më herët gjatë ditës, Fidani dhe Blinken ishin takuar një me një.

“Në takim, ministrat diskutuan luftën dhe krizën humanitare në Gaza, procesin e anëtarësimit të Suedisë në NATO, çështjet dypalëshe dhe rajonale”, tha Ministria e Jashtme turke në X.

Pas vizitës së tij në Turqi, deri më 11 janar, Blinken do të vazhdojë në Greqi, Jordani, Katar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite, Izrael, Bregun Perëndimor dhe Egjipt.

Gjatë turneut të tij rajonal, sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Blinken do të theksojë mbrojtjen e jetëve të civilëve, lirimin e pengjeve, dërgimin e ndihmës humanitare në Gaza, rivendosjen e shërbimeve thelbësore dhe parandalimin e zhvendosjes me forcë të palestinezëve nga Gaza.

Ai gjithashtu do të trajtojë hapa urgjente për të reduktuar dhunën, për të qetësuar retorikën dhe për të lehtësuar tensionet, duke përfshirë frenimin e sulmeve të Houthi-ve në Jemen dhe shmangien e përshkallëzimit në Liban.

Blinken do të riafirmojë angazhimin e SHBA për të punuar me partnerët për paqen në Lindjen e Mesme, duke theksuar përparimin drejt një shteti palestinez përkrah Izraelit, tha departamenti.

Vizita e tij vjen në mes të një katastrofe njerëzore në rritje në Rripin e Gazës për shkak të sulmeve izraelite dhe bllokadës së tij në rripin e rrethuar.

Fidan dhe Blinken kanë mbajtur disa telefonata dhe takime që nga 7 tetori për të diskutuar Gazën midis çështjeve të tjera dypalëshe, duke përfshirë pranimin e Suedisë në NATO dhe shitjen e SHBA-së në Turqi të avionëve luftarakë F-16.

Numri i sulmeve izraelite që nga 7 tetori arrin në 22,600 të vdekur dhe 57,910 të plagosur, shumica prej tyre gra dhe fëmijë.

Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor, shkruan AA.

Autoritetet pretendojnë se sulmet e Hamasit kanë vrarë rreth 1200 izraelitë.

Sulmi izraelit e ka lënë Gazën në gërmadha, me 60% të infrastrukturës së enklavës të dëmtuar ose shkatërruar dhe gati 2 milionë banorë të zhvendosur mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika