Borrell: Zbatimi i shpejtë dhe i plotë i marrëveshjes Kosovë-Serbi është rruga e vetme drejt normalizimit

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se marrëveshja e Brukselit për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe aneksi i Ohrit duhet të zbatohen sa më shpejt

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se marrëveshja e Brukselit për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe aneksi i Ohrit duhet të zbatohen sa më shpejt.

Në konferencë për media, pas takimit të ministrave të Jashtëm, kryediplomati evropian ka thënë se rruga e vetme për të dy vendet drejt Bashkimit Evropian është bashkëpunimi.

“Për këtë, zbatimi i shpejtë dhe i plotë i marrëveshjes mes Beogradit dhe Prishtinës është rruga e vetme drejt normalizimit. Tensionet dhe provokimet e ndërsjella duhet të mbarojnë dhe atmosfera negative e mungesa e konstruktivitetit duhet të përmbyset. Të jesh anëtar i BE-së nënkupton të jesh në gjendje të bashkëpunosh, të veprosh si fqinj i mirë dhe të tejkalosh gjitha vështirësitë e kaluara”, ka thënë Borrell.

Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje për normalizim më 17 shkurt të këtij vitit, ndërsa më 18 mars në Ohër palët janë dakorduar për udhërrëfyesin e zbatimit të kësaj marrëveshjeje.

Për asnjërën nga këto marrëveshje/dakordime nuk janë hedhur nënshkrime nga Kosova dhe Serbia, mirëpo BE dhe SHBA-të vazhdimisht kanë deklaruar se këto janë obligime që duhet përmbushur nga të dy vendet. / kallxo.com

Shija e redaktorit

Panairi i 23-të i Librit: Triumfi i fjalëve të shkruara

Me moton 'Libri triumfon', më 6 qershor pritet të hapet edicioni i 23-të i Panairit të Librit, i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve...

“Dance the Night” e Dua Lipës zgjidhet si kënga e...

Kënga “Dance the Night” e këngëtares me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa ka kryesuar sondazhin e ri muzikor të kësaj jave. Fansat e muzikës votuan...

Policia heton incidentet në veri të Kosovës

Protestat janë duke vazhduar në tri komunat e veriut të vendit - Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Policia e Kosovës ka njoftuar se situata...

Të fundit nga rubrika