Çdo sulm i qëllimshëm i infrastrukturës kritike do të ketë përballë NATO-n

NATO do t’i përgjigjet çdo sulmi të qëllimshëm të infrastrukturës kritike kanë thënë nga Këshilli i Atlantikut të Veriut

Rrjedha e gazit rus "Nord Stream". Foto: BBC.

 

Këshilli i Atlantikut të Veriut (KAV) ka deklaruar se çdo sulm i qëllimshëm i infrastrukturës kritike do të ketë përgjigjen e Aleancës Veriatlantike (NATO).

Pasi, sipas KAV-së, dëmtimi i tubacioneve Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 në ujërat e kanaleve në Detin Baltik është duke shkaktuar dëmtimin e mjedisit.

“Çdo sulm i qëllimshëm kundër infrastrukturës kritike të Aleatëve do të përballej me një përgjigje të bashkuar dhe të vendosur”.

“Ne, si aleatë, jemi zotuar të përgatitemi, të frenojmë, të mbrohemi kundër shtrëngimeve të luftimeve dhe taktikave të tjera hibride nga aktorët shtetërorë dhe joshtetërorë”, kanë shtuar ata.

Rrjedhjet misterioze kanë goditur tubacionet ruse të gazit, të cilat kalonin nën Detin Baltik pranë Suedisë dhe Danimarkës. Shkaku i mundshëm i rrjedhjeve në dy tubacionet nga liderët evropianë po konsiderohet “sabotimi”.

Vendet evropiane kanë bërë gara të martën për të hetuar rrjedhjet e pashpjegueshme në dy tubacionet e gazit rus që kalonin nën Detin Baltik pranë Suedisë dhe Danimarkës.

Disa zyrtarë evropianë thanë se shkaku i mundshëm ishte sabotimi, ndërsa Rusia e cila ndërtoi rrjetin, nuk e përjashtoi atë.

 

Rrjedhjet misterioze në tubacionet ruse të gazit

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika