Cineworld në prag të falimentimit shkaku i pandemisë

Gjiganti i argëtimit, Cineworld sipas një raporti është duke u pregatidur të paraqesë falimentimin brenda pak javësh, pas humbjeve të mëdha të shkaktuara nga pandemia Covid

Ilustrim

Cineworld, zinxhiri i dytë më i madh i kinemasë në botë, po përgatitet të paraqesë falimentimin brenda javësh, ka raportuar Wall Street Journal, pasi luftoi për të rindërtuar dëmet nga pandemia Covid-19.

Kompania me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, e cilia operon në 10 vende me 751 faqe interneti dhe më shumë se 9,000 ekrane, ka angazhuar avokatë nga Kirkland & Ellis LLP dhe konsulentë nga AlixPartners për të këshilluar mbi procesin e falimentimit, shtoi raporti.

Biznesi, i cili ishte i ngarkuar me 4 miliardë paund borxh në fund të vitit të kaluar financiar, ka thënë se ishte në bisedime me palët e interesuara mbi financimin e mundshëm ose duke konsideruar ristrukturimin e bilancit të saj, shkruan Sky News.

Rreth 28,000 njerëz janë të punësuar nga Cineworld në 10 vende, me raportin që hedh pasiguri mbi të ardhmen e mijëra punëtorëve në 127 kinematë e saj në Mbretërinë e Bashkuar.

Philippa Childs, kreu i sindikatës së entertainment dhe medias Bectu, ka thënë se “Ky është një lajm shumë shqetësues, për punëtorët e Cineëorld dhe Picturehouse në MB, të cilët tashmë kanë kaluar një kohë të trazuar gjatë pandemisë.

Industria e kinemasë në Mbretërinë e Bashkuar pësoi një goditje të pabesueshme për shkak të COVID-19 dhe ky lajm i fundit do të jetë shumë shqetësues për punonjësit e kinemasë.

“Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur anëtarët tanë gjatë kësaj kohe sfiduese dhe do të shikojmë nga Cineworld për të zbutur ndikimin e çdo marrëveshje falimentimi tek punonjësit e saj”, ka shtuar Childs.

Cineworld, i cili zotëron gjithashtu zinxhirin Picturehouse në Mbretërinë e Bashkuar dhe Regal Cinemas në SHBA, i kishte varur shpresat në publikimet me buxhet të madh si Top Gun: Maverick, The Batman dhe Thor: Love And Thunder për të ndihmuar në rikuperimin e tij nga ndikimi shkatërrues i pandemisë.

Por në një deklaratë në fillim të kësaj jave, firma tha se mungesa e filmave të suksesshëm goditi numrin e audiencës.

Kompania gjithashtu është goditur gjatë vitit të kaluar nga mosmarrëveshje të veçanta ligjore.

Në shtator, biznesi me bazë në Londër arriti një marrëveshje për të paguar 141 milion pound për aksionerët e pakënaqur të Regal, të cilët ishin të frustruar me çmimin që bleu zinxhirin e kinemasë në SHBA, megjithëse më pas ka kërkuar të vonojë disa pagesa.

Ndërkohë, në dhjetor u urdhërua të paguante 720 milionë funte nga një gjykatë pasi vendosi të mos kalonte në blerjen e rivalit kanadez Cineplex pasi shpërtheu pandemia.

Shefi ekzekutiv Mooky Greidinger apeloi kundër vendimit të gjykatës dhe pretendoi se kompania veproi me “mirëbesim”.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika