Çitaku: Qeveria të hetojë raportimet e planifikimit të vrasjes së Marty-t

Vlora Çitaku, nënkryetare e Partisë Demokratike të Kosovës

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka bërë kërkesën nga Qeveria e Kosovës që të nisë hetimet pas raportimeve se Shërbimi Sekret serb ka provuar të vrasë ish – raportuesin në Këshillin e Evropës, Dick Marty për t’ia vënë fajin Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Përmes një postimi në rrjetin social ‘Twitter‘, Çitaku ka shkruar se raporti i Martyt mbi krimet e luftës në Kosovë është i ushqyer nga shërbimet inteligjente serbe.

”Qeveria e Kosovës duhet të fillojë menjëherë hetimet parlamentare dhe të inteligjencës për raportet e konfirmuara tani se shërbimet serbe u përpoqën të vrisnin Dick Martyn për t’ia hedhur fajin UÇK-së. Ai është i njohur për një raport të dyshimtë mbi krimet e luftës, i cili është ushqyer edhe nga shërbimet inteligjente serbe. Çështje e kalbur”, ka shkruar ajo.

Në emisionin ”Mise au Point”, në Radiotelevizionin e Zvicrës, Marty kishte thënë se ishte habitur nga fakti se nuk ishin shqiptarët ata që kanë planifikuar vrasjen e tij, pasi edhe supozohej se këta të fundit do të kishin një arsye, por në të vërtetë ishin serbët, ata që ia donin vdekjen.

Dick Marty, ish- senator në Këshillin e Europës

Sipas tij, e vetmja arsye pse shqiptarët do mund të ishin ata që e kanë planifikuar vrasjen e tij është pasi, Marty si anëtar i Këshillit të Evropës, para disa vitesh kishte raportuar kinse për përfshirjen e liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ( UÇK ) në rrjet të trafikimit të organeve. Bazuar mbi raportin e tij, u desh të themelohej edhe Gjykata Speciale, përkundërse fakte për ato që thoshte Marty, nuk dolën kurrë.

Por, habia i kishte pushuar, kur kishte kuptuar planin e inteligjencës serbe.

“E habitshme që nuk erdhi nga ata që unë akuzova, por erdhi nga kundërshtarët e tyre”, tha Marty.

Ish-prokurori Dick Marty është vendosur nën mbrojtje shumë të rreptë policore, kjo për shkak të kërcënimeve me vdekje nga ana e shërbimit sekret serb.

Marty ka kërkuar nga shteti zviceran se nuk mjafton vetëm mbrojtja që ka aktualisht, por të ndërmarrin hapa në eliminimin e rrezikut.

Dick Marty: Serbët deshën të më vrasin që t’ua lënë fajin shqiptarëve

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika