Cristiano Ronaldo largohet nga Manchester United

Ekipi nga Premier League, Manchester United ka njoftuar të martën se i njëjti ka shkëputur kontratën me marrëveshje të dyanshme dhe efekt të menjëhershëm me yllin portugez, Cristiano Ronaldo

Crisitiano Ronaldo, futbollist

Cristiano Ronaldo do të largohet nga Manchester United me marrëveshje të përbashkët, me efekt të menjëhershëm.

Vendimi vjen pas një interviste të diskutueshme në të cilën 37-vjeçari kritikoi klubin dhe tha se ai nuk kishte “asnjë respekt” për menaxherin Erik ten Hag. Ndërkaq, lajmin për yllin portugez e bëri të ditur vet ekipi nga Premier League, të martën e 22 nëntorit.

“Klubi e falënderon atë për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në dy periudha në Old Trafford, duke shënuar 145 gola në 346 paraqitje dhe i uron atij dhe familjes së tij mirë për të ardhmen. Të gjithë në Manchester United mbeten të përqendruar në vazhdimin e përparimit të ekipit nën drejtimin e Erik ten Hag dhe të punojnë së bashku për të dhënë sukses në fushë”, thuhet në njoftim, raporton Sky Sport.

Krahas kësaj, Ronaldo shtoi se “Pas bisedave me Manchester United, ne kemi rënë dakord reciprokisht që ta mbyllim kontratën më herët.Unë e dua Manchester Unitedin dhe i dua tifozët, kjo nuk do të ndryshojë kurrë. Megjithatë, është koha e duhur për mua të kërkoj një sfidë të re”.

Ai i ka uruar suksese ekipit për pjesën e mbetur të sezonit dhe për të ardhmen.

Manchester United kishte bërë të ditur se ata kanë “inicuar hapat e duhur” pas intervistës shpërthyese dhe të paligjshme të Cristiano Ronaldos me burime që i thanë ESPN se ata po kërkojnë të ndërpresin marrëveshjen e tij, si dhe potencialisht të padisë për shkelje të kontratës.

United ka pritur derisa komentet e Ronaldos të bëhen publike para se të vendosin për përgjigjen e tyre dhe pasi pjesa e fundit e intervistës me Piers Morgan u transmetua të enjten në Britaninë e Madhe. Burimet shtuan se United ka emëruar avokatë për të shqyrtuar mundësinë e paditjes së Ronaldos për shkelje të kontratës.

Karriera e Ronaldos në Man Utd “mbaroi”: Klubi kërkon ndërprerjen e kontratës

Cristiano Ronaldo ka pretenduar se anëtarët e hierarkisë së Man Utd dyshonin tek ai kur ai tha se nuk mund të merrte pjesë në parasezon sepse vajza e tij ishte e sëmurë në spital dhe thotë se familja Glazer “nuk kujdeset” për klubin.

Ronaldo e akuzoi Unitedin se e tradhtoi atë, duke pretenduar se klubi u përpoq ta detyronte atë të largohej, dhe tha se ai nuk ka respekt për menaxherin Erik ten Hag në klipet e para të publikuara nga TalkTV nga një intervistë 90-minutëshe me Piers Morgan.

Kapiteni portugez sulmoi gjithashtu ish-shokun e skuadrës Wayne Rooney dhe menaxherin e përkohshëm të United nga sezoni i kaluar, Ralf Rangnick, pasi ai kritikoi mungesën e progresit në Old Trafford që nga pensionimi i Sir Alex Ferguson.

Ronaldo: Man Utd dyshoi tek unë për vajzën time të sëmurë kur humba para-sezonin

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika