Karriera e Ronaldos në Man Utd “mbaroi”: Klubi kërkon ndërprerjen e kontratës

Manchester United ka emëruar avokatë për të paditur Cristiano Ronaldon për shkelje të dyshuar të kontratës pas pretendimeve të bëra nga sulmuesi në një intervistë të fundit, me klubin që kërkon një zgjidhje të shpejtë për këtë çështje

Cristiano Ronaldo

Manchester United ka bërë të ditur se ata kanë “inicuar hapat e duhur” pas intervistës shpërthyese dhe të paligjshme të Cristiano Ronaldos me burime që i thanë ESPN se ata po kërkojnë të ndërpresin marrëveshjen e tij, si dhe potencialisht të padisë për shkelje të kontratës.

United ka pritur derisa komentet e Ronaldos të bëhen publike para se të vendosin për përgjigjen e tyre dhe pasi pjesa e fundit e intervistës me Piers Morgan u transmetua të enjten në Britaninë e Madhe, klubi, sipas burimeve, po kërkon t’i japë fund 37-të.

Kontrata e vjeçarit, e cila zgjat deri në qershor. Burimet shtuan se United ka emëruar avokatë për të shqyrtuar mundësinë e paditjes së Ronaldos për shkelje të kontratës.

Në një takim të hënën, Ten Hag u ka thënë bosëve të klubit, përfshirë bashkëkryetarin Joel Glazer, shefin ekzekutiv Richard Arnold dhe drejtorin e futbollit John Murtough se ai nuk dëshiron që Ronaldo të kthehet pas Kupës së Botës dhe portugezja do të informohet se nuk është i mirëpritur të kthehet. në bazën stërvitore të United në Carrington pas turneut në Katar.

Në një deklaratë të klubit të lëshuar nga United të premten thuhej: “Manchester United ka nisur këtë mëngjes hapat e duhur në përgjigje të intervistës së fundit të Cristiano Ronaldos në media. Ne nuk do të bëjmë komente të mëtejshme derisa ky proces të arrijë në përfundimin e tij.”

Po ashtu, raportohej se Ronaldo e ka zemëruar klubin duke pretenduar se ata kanë bërë “zero progres” që nga pensionimi i Sir Alex Ferguson në 2013, ndërsa gjithashtu tha se ai “nuk e respekton” Ten Hag.

Ai gjithashtu pretendoi se Ten Hag e “provokoi” atë që të refuzonte të paraqitej si zëvendësues kundër Tottenham Hotspur në tetor, duke çuar në pezullimin e tij për barazimin 1-1 në Chelsea .

Ronaldo ka qenë duke u stërvitur me Portugalinë në Lisbonë dhe do të mbërrijë në Katar me pjesën tjetër të skuadrës në orën 23:00 me orën lokale të premten. Portugalia nis fushatën e saj në Kupën e Botës kundër Ganës më 24 nëntor.

Gjithashtu, sipas burimeve të ESPN thuhet se United shpreson të përfundojë veprimin e tyre kundër Ronaldos “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ndërkaq, Ronaldo në intervistëne fundit ka deklaruar se karriera e tij në United mund të përfundoj pas skadimit të kontratës, e cila skadon në muajin gusht të vitit 2023.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika