Driton Kuka nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”

Trajneri i Kosovës në xhudo, Driton Kuka, ka marrë titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”

Rektori i UP-së, Naser Sahiti, dhe trajneri i Kosovës në xhudo Driton Kuka

Trajnerit të Kombëtares së Kosovës në xhudo, Driton Kuka, i është ndarë çmimi “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Prishtinës (UP) “Hasan Prishtina”.

Ceremonia e ndarjes së titullit “Doctor Honoris Causa” është mbajtur të enjten në amfiteatrin e Bibliotekës Qendrore Universitare të Kosovës, ndërsa çmimi Kukajt iu nda nga rektori i UP-së, Naser Sahiti.

Seleksionuesit të Kosovës në xhudo i është ndarë titulli i nderit për kontributin e dhënë në fushën e sportit dhe në njohjen e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Nën udhëheqjen e trajnerit më të mirë të xhudos për vitin 2021, Kosova fitoi tri medalje të arta, me Majlinda Kelmendin, Distria Krasniqin dhe Nora Gjakovën.

Trajneri Driton Kuka, Majlinda Kelmendi, Distria Krasniqi, Nora Gjakova dhe Aziz Salihu

““Honoris Causa” është titulli akademik që një universitet i akordon si mënyrë nderimi për kontributet, një vizitori të shquar në një fushë të caktuar apo përgjithësisht në shoqëri. Ky çmim Kukës iu nda për kontributin e dhënë në fushën e sportit dhe në njohjen e Kosovës në arenën ndërkombëtare”, thuhet në njoftimin e bërë nga Komiteti Olimpik i Kosovës në rrjetin social Facebook.

Pamje nga ceremonia e organizuar në Bibliotekën Qendrore Universitare të Kosovës

Kuka ka fituar tri medalje të arta olimpike, gjashtë medalje botërore, 18 evropiane, katër në Lojërat Evropiane dhe nëntë në Lojërat Mesdhetare, të gjitha në nivelin për seniorë.

Ndërsa, në ceremoni kanë marrë pjesë personalitete të larta nga sporti, kampionet olimpike, Majlinda Kelmendi, Distria Krasniqi e Nora Gjakova, medalisti i bronztë olimpik, Aziz Salihu, zëvendësministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Daulina Osmani, kurse nga Komiteti Olimpik i Kosovës, në mungesë të drejtuesve të saj, presidentit Ismet Krasniqi dhe sekretarit të përgjithshëm, Besim Aliti, të cilët ndodhen jashtë vendit, mori pjesë anëtarja e Bordit Ekzekutiv, Besire Domaniku.

Trajneri i Kosovës në xhudo, Driton Kuka

Për çmimin, të pranishmëve iu drejtua akteri kryesor i ngjarjes, Driton Kuka, rektori Naser Sahiti dhe mandatori Hasan Rushiti.

Ndërkaq, nën udhëheqjen e trajnerit Kuka, Kosova fitoi tri medalje të arta, me Majlinda Kelmendin, Distria Krasniqin dhe Nora Gjakovën.

Gjithashtu, ish-selektori i Përfaqësueses së Kinës në xhudo, Felipe Sanchez Llanes tani e tutje do të jetë pjesë e stafit të trajnerëve të Përfaqësueses së Kosovës në xhudo. Sanchez Llanes do të jetë asistent i trajnerit të mirënjohur Driton Kuka.

Trajneri i njohur spanjoll, Felipe Sanchez Llanes emërohet asistent i Driton Kukës

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika