Episodet më të mira të “Black Mirror”, vlerësuar nga IMDb-ja

Krijuar nga Charlie Brooker, "Black Mirror" është një nga ato seritë që duhet të lëmë gjithçka mënjanë kur lansohet një seri e re. Gjatë viteve, disa episode kanë shkaktuar debate të mëdha në lidhje me teknologjinë dhe natyrën njerëzore, e që nuk do të ishte e turp të themi se i kemi parë të gjitha më shumë se një herë

Pamje nga episodi 3-të i sisezonit 6 të Black Mirror.

Një ndër serialet më të mira të shekullit të 21-të duhet të jetë antologjia shkencore-fantastike “Black Mirror”.

Seria tërheq ide dhe teknologji nga bota reale dhe i kthen ato në skenarë inteligjentë (dhe shpeshherë të tmerrshëm). Në këtë drejtim, është trashëgimtari i vërtetë i “The Twilight Zone”, më shumë edhe se rikthimi i vitit 2019.

Si shumica e serive të shkencës-fantazi më të mira, “Black Mirror” përdor të ardhmen e afërt për të treguar të tashmen.

Episodet më të mira të “Black Mirror” eksplorojnë ndikimin e teknologjive dominuese të sotme – smartphone-t, media sociale, realiteti virtual, dronët – por i shkojnë deri në pikën e tyre logjike.

Aaron Paul në “Beyond the Sea”, Episodi 3 i sezonit 6 të Black Mirror.

Siç raportohet nga Collider, ky është një nga serialet të shkruara më së miri horror që është krijuar ndonjëherë, që bën për kompjuterët dhe internetin atë që filmi me peshkaqen “Jaws” bëri në plazh.

“Men Against Fire” – Vlerësimi nga IMDb: 7.5/10

Sezoni 3, Episodi 5 (2016)

“Men Against Fire” paraqet një të ardhme të nxehur, ku ushtarët dërgohen rregullisht për të vrarë armiqtë e quajtur “buburreca”, të cilat thuhej se ishin krijesa të rrezikshme të ndryshuara duke bashkuar dy krijesa në një.

Episodi përqendrohet në ushtarin Stripe (Malachi Kirby), i cili fillon të vërë në dyshim nivelin e brutalitetit që përdoret kundër këtyre armiqve, duke shkuar aq larg sa të dyshojë për se sa moral janë vërtet metodat e tyre. Shpejt, një kthesë tronditëse zbulon se është një implant neural në ushtarë që i shkakton atyre të perceptojnë armiqtë si krijesa të rënda, kur në fakt ata janë thjesht njerëz që janë pjesë e një grupi të margjinalizuar.

Episodi është një krahasim i fuqishëm me konfliktet ushtarake në botën reale dhe zë një qëndrim të paqëndrueshëm kundër propagandës shtetërore dhe luftës. Implikimet e tij se si përmirësimi i teknologjisë mund të ndikojë gjithashtu në mënyrën se si zhvillohet lufta, janë të tmerrshme, veçanërisht duke marrë parasysh sa relevante është mesazhi i tij sot.

“Beyond the Sea” – Vlerësimi nga IMDb: 7.6/10

Sezoni 6, Episodi 3 (2023)

“Beyond the Sea” ishte një nga episodet më të shumëpritura në sezonin e 6-të të Black Mirror, pasi përfshinte talente të jashtëzakonshme.

Ngjarja e vendosur në vitin 1969, episodi ndjek dy astronautë – Cliff Stanfield (Aaron Paul) dhe David Ross (Josh Hartnett) – në një mision të paqartë, por shumë të rrezikshëm në hapësirën e thellë.

Ndërkohë, në tokë, ata kanë replika që mund të kontrollojnë për të marrë në të vërtetë pushime nga izolimi dhe realiteti i rëndë mental që përballen përditë si ata udhëtojnë gjithnjë e më larg nga shtëpia.

Kohëzgjatja e tij e gjatë mund të jetë e pakëndshme për disa shikues, por më shumë sesa e kompenson atë me pamjet stilistike dhe vëmendjen e përpiktë ndaj detajeve.

Performanca e Aaron Paul-it pas Breaking Bad është ylli i vërtetë i episodit, pasi ai përfundon duke luajtur një rol të dyfishtë kur shoku i personazhit të tij në hapësirë ​​duhet të aksesojë kopjen e tij pasi e humbi të tijën në një tragjedi të tmerrshme.

“White Bear” – Vlerësimi nga IMDb: 8.0/10

Sezoni 2, Episodi 2 (2013)

Në episodin “White Bear”, Victoria Skillane (Lenora Crichlow) zgjohet pa asnjë ide se ku ndodhet ose përse është aty.

Derisa një grup individësh, të veshur si personazhe prej filmash, me mizori e ndjekin vazhdimisht. Ajo shpejt kupton se kjo nuk është hera e parë që kjo ndodh.

Episodi përfundon me një zbulim të natyrës së çuditshme të krimit, për të cilin Victoria po ndëshkohet, duke lënë audiencën me ndjenjë të konfliktuar pasi protagonistja u paraqit si viktima gjatë gjithë kohës.

“Shut Up and Dance” – Vlerësimi nga IMDb: 8.4/10

Sezoni 3, Episodi 3 (2016)

Ky episod i vështirë përshkruan adoleshentin Kenny (Alex Lawther), i cili është shantazhuar nga një haker i cili ka marrë në dorë një video të tij duke masturbuar.

Hakeri i instrukton Kenny-n të kryejë një seri aktesh kriminale të çuditshme. Kenny takon një burrë të mesjetës (Jerome Flynn), i cili gjithashtu është shantazhuar, dhe hakeri urdhëron ata të kryejnë një grabitje.

“Shut Up and Dance” është më se i pamëshirshëm dhe më i errët nga një episod i Black Mirror. Ai mund të ishte shembull i rënies në një kaos nihilist, por episodi mbahet së bashku falë performancave të mrekullueshme të Lawther dhe Flynn.

“Hated in the Nation”  – Vlerësimi nga IMDb: 8.5/10

Sezoni 3, Episodi 6 (2016)

Ky episod ndjek një procedurë policore dhe dy detektivë (Kelly Macdonald dhe Faye Marsay) që po hetojnë një sërë vrasjesh.

Viktimat të gjithë rezultuan të ishin persona që ishin objekt i abuzimit në internet.

Dhe mjeti i vrasjes? Tufat e vogla të bletëve robotike janë krijuar për të mbjellë lule si bimët e vërteta bletë ndodhen në prag të shuarjes.

“Hated in the Nation” është goditës, duke eksploruar ide si mobingu në mediat sociale, kolapsi mjedisor dhe nanoteknologjia.

“White Christmas” – Vlerësimi nga IMDb: 9.1/10

Season 2, Episode 4 (2014)

“White Christmas” është speciali i Krishtlindjeve 2014 të Black Mirror, megjithëse me një gjatësi prej 74 minutash, ai është pothuajse një film.

Konsiderohet si episodi më i mirë i Black Mirror nga shumë persona, “White Christmas” ka si aktorë kryesorë Jon Hamm dhe Rafe Spall dhe tregon tre histori të ndërlidhura.

Teknologjitë kyçe në episod janë “cookies” – replika digjitale të njerëzve të ruajtura në një objekt dhe përdorur si asistentë personalë – dhe “blocking”, ku dikush mund të bllokojë një person në jetën reale, në mënyrë që ata nuk mund ta dëgjojnë atë person dhe ata e shohin vetëm si një siluetë të ndryshuar gri dhe të përçarë.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika