Festivali ndërkombëtar i poezisë “Drini poetik”

Organizohet festivali i 13-të ndërkombëtar i poezisë “Drini poetik" në Prishtinë, Prizren e Kukës

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës dhe Lidhja e Shkrimtarëve e Republikës së Shqipërisë – Dega në Kukës kanë organizuar festivalin 13-të ndërkombëtar të poezisë “Drini poetik”.

Festivali ka filluar sot në lokalet e Lidhjes – Mahallen e Muhaxherëve – Kulla e zotnisë në Prishtinë, për të vazhduar nesër në Prizren e Kukës.

Në orën 12:00 në Prishtinë është hapur festivali, dhe më pas ka filluar sesioni letrar që për  temë ka “Luftën e UÇK-së si frymëzim krijues”, ku janë paraqitur disa kumtesa.

Në “Veprën e hapur” do të përurohen disa vepra letrare, kurse në orën 17:00, në orën letrare “Lira magjike” do të deklamojnë poezitë e tyre mbi tridhjetë poetë nga viset e ndryshme shqiptare.

Ora letrare “Ora e Lidhjes” do të mbahet në Prizren, ku me krijimet e tyre do të paraqiten mbi njëzet poetë, kurse pritet që shkrimtarët t’i përshëndesë edhe kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj.

Juria letrare do të japë tri çmime letrare “Metafora I, II, III” dhe një komplet librash të Institutit Albanologjik të Prishtinës, të cilat do të komunikohen në orën letrare “Valët e Drinit” në Kukës.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika