“Festivali veror i librit” mbledh në Durrës autorë të shumtë vendas e të huaj

Festivali pesëditor i organizuar në Durrës, ka bërë bashkë shkrimtarë, përkthyes, botues, pedagogë, aktorë, muzikantë e personalitete të tjera. Ky festival ka për qëllim të gjallërojë jetën kulturore të qytetit bregdetar dhe të nxisë dashurinë për librin e leximin, veçanërisht, te të rinjtë

"Festivali veror i librit", Durrës

Shoqata e Botuesve Shqiptarë ka organizuar “Festivalin Veror të Librit” me mbështetjen e Bashkisë së Durrësit, Ministrisë së Kulturës, Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit dhe Ministrisë së Turizmit.

Kjo ngjarje ka bërë bashkë shkrimtarë, përkthyes, botues, pedagogë, aktorë, muzikantë e personalitete të tjera.

Qëllimi i këtij festivali është që të gjallërojë jetën kulturore të qytetit bregdetar dhe të nxisë dashurinë për librin e leximin, veçanërisht, te të rinjtë.

Pesë ditë maratonë kulturore, të mbushura me lexime e takime me autorë të spikatur shqiptarë, panele, tryeza të rrumbullakëta, prezantime e nënshkrime librash kanë qenë vetëm disa nga aktivitetet të cilat e kanë karakterizuar edicionin e këtij festivali.

“Festivali veror i Librit”, Durrës

Në këtë ngjarje të rëndësishme për Durrësin, e cila ka zgjatur për 5 ditë, ka marrë pjesë edhe Biblioteka Universitare e UAMD-së.

Ndryshe, ky festival ka filluar nga e mërkura e 17 gushtit për të vazhduar deri të dielën e 21 gushtit.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika