Franca lëshon urdhërarrest për Bashar al-Assadin e Sirisë

Franca ka lëshuar urdhërarrest ndërkombëtar për presidentin sirian, Bashar al-Assad, i akuzuar për bashkëpunim në krimet kundër njerëzimit në sulmet kimike në vitin 2013

Presidenti sirian Bashar al-Assad flet gjatë një konference për shtyp me kryeministrin e Irakut në Damask më 16 korrik. LOUAI BESHARA/AFP VIA GETTY IMAGES

Franca ka lëshuar një urdhërarrest ndërkombëtar për presidentin sirian, Bashar al-Assad, i akuzuar për bashkëpunim në krimet kundër njerëzimit në sulmet kimike në vitin 2013.

Kështu i thanë të mërkurën Agence France-Presse (AFP) një burim gjyqësor dhe paditësit në këtë çështje.

Burimi gjyqësor i tha kësaj agjencie se Assadi dyshohej, gjithashtu, për bashkëpunim në krime lufte për sulmet, për të cilat opozita fajësoi regjimin, që vranë më shumë se 1,400 njerëz pranë Damaskut në gusht 2013.

Urdhërarrestet ndërkombëtare u lëshuan, gjithashtu, për arrestimin e vëllait të Asadit, Maherit, shefit de fakto të një njësie elitare ushtarake siriane dhe dy gjeneralëve të forcave të armatosura.

Njësia e gjykatës së Parisit e lidhur me krimet kundër njerëzimit ka hetuar sulmet kimike që nga viti 2021. Franca pretendon juridiksionin mbarëbotëror për krime të dyshuara lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika