FSK në stërvitje ndërkombëtare në Gjermani

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se pjestarë të FSK-së do të marrin pjesë në një ushtrim në Gjermani, i cili do të relizohet për të zhvilluar ndërveprueshmërinë e ushtrive të NATO-s me vendet partnere

Një kontingjent i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) është nisur drejt Gjermanisë për të marrë pjesë në stërvitjen ndërkombëtare “Combined Resolve 22” në bazën e Ushtrisë Amerikane Hohenfels të Gjermanisë.

Të ditur e ka bërë Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj përmes rrjetit social Facebook. Ushtrimi “Combined Resolve 22” mbahet çdo vit ku marrin pjesë vendet e NATO-s dhe vendet partnere të udhëhequra nga forcat amerikane.

Pjesëtarë të FSK-së

Ushtrimi i mbajtur në bazën e Ushtrisë Amerikane Hohenfels të Gjermanisë është i dizajnuar të stimuloj skenarë lufte të pandërprerë dhe zhvillohet me pjesëmarrjen e shumë aseteve të blinduara.

Në këto asete përfshihen asete të xhenios ushtarake, deminimit, zbulimit e të tjerë, bëhet e ditur në njoftim.

Armend Mehaj në njoftim ka shtuar se ushtrimi relizohet për të zhvilluar ndërveprueshmërinë e ushtrive të NATO-s, me vendet partnere dhe aftësitë kritike ndërluftuese për të ndihmuar partnerët që të fitojnë në fushëbetejën moderne.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika