Funksionalizohen shërbimet në spitalin e ri të Pediatrisë

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës, përmes një njoftimi, ka bërë të ditur se ofrimi i shërbimeve shëndetësore të integruara dhe gjithëpërfshirëse, për fëmijët, në objektin e ri të Spitalit Kirurgjik Pediatrik “Sheikha Fatima” në QKUK, ka filluar para 3 ditësh, duke përfshirë funskionalizimin e këtyre shërbimeve.

Ambulancat specialistike kirurgjike, ambulancat emergjente kirurgjike, sallat operative, ambulancat e observimit dhe qëndrimit ditor, ambulancat specialistike pediatrike, emergjenca pediatrike, shërbimi i sterilizimit, Reparti Kirurgjik Pediatrik, Reparti i Hemato-Onkologjisë Pediatrike, Reparti i Mjekimit Intensiv Pediatrik, dhe Kujdesi Intensiv i Klinikës së Neonatologjisë.

Mund të jetë një imazh i 5 persona, njerëz në këmbë, ambiente të brendshme dhe spitalBrenda 3 ditëve të para të funksionimit janë realizuar 11 operacione:

Në ambulancat specialistike & emergjente kirurgjike janë realizuar 105 vizita mjekësore,
Në ambulancat e Emergjencës Pediatrike, 270 vizita mjekësore,
Në ambulancat specialistike pediatrike, 216 vizita mjekësore.

Aktualisht janë të spitalizuar, gjithsej, 42 fëmijë në repartet përkatëse:

Hemato-Onkologji Pediatrike, 9 fëmijë
Mjekimi Intensiv Pediatrik, 7 fëmijë
Reparti Kirurgjik Pediatrik, 8 fëmijë
Kujdesi Intensiv i Klinikës së Neonatologjisë, 18 foshnje.

Mund të jetë një imazh i 7 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme

Funksionalizimi i shërbimit të radiologjisë është në proces, ndërsa shërbimi i traumës dhe ortopedisë pediatrike do të funksionalizohet ndërkohë.

Në QKUK ka filluar punën të hënën spitali pediatrik-kirurgjik, që është donacion prej 22 milionë eurosh i Emirateve të Bashkuara Arabe për shëndetësinë e Kosovës.

Në QKUK fillon punën spitali i ri pediatrik-kirurgjik - Familjajone

ShSKUK shfrytëzon rastin të shprehë falenderimet më të thella për donatorin, për ndërtimin e këtij spitali modern me kushte dhe pajisje mjekësore e teknologjike më të avansuara.

Ky spital pritet të shënojë një kthesë të rëndësishme, sa i përket cilësisë së shërbimeve shëndetësore tretësore që do t’u ofrohen fëmijëve në Kosovë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika