Gjashtë persona mes tyre dy fëmijë u plagosën nga të shtënat në qendër të Londrës

Një vajzë shtatëvjeçare ka mbetur duke luftuar për jetën e saj pasi një person i armatosur hapi zjarr në një shërbim përkujtimor në Londër

Oficerët e mjekësisë ligjore kanë punuar në vendin e krimit pas të shtënave, Foto BCC

Një person i panjohur ka qëlluar të shtunën nga një veturë në lëvizje pranë një kishe në qendër të Londrës, duke lënë të vdekur dy vajza, njëra shtatëvjeçare dhe tjetra 12-vjeçare.

Po ashtu, Shërbimi i Policisë Metropolitane e Londrës ka njoftuar se kanë mbetur të vdekur edhe katër gra, 21-vjeçare, 41-vjeçare, 48-vjeçare dhe 54-vjeçare.

Ndërkaq, policia ka shtuar se të shtënat nga një automjet në lëvizje janë qëlluar teksa po mbahej një varrim në St. Aloysius në Euston, raporton BBC.

Sipas informacioneve fillestare, 48-vjeçarja ka pësuar dëmtime të rrezikshme për jetën, ashtu sikur edhe vajza shtatëvjeçare, ndërsa, 21-vjeçarja është jashtë rrezikut për jetën.

Një përfaqësues i policisë ka thënë se dy gratë e tjera nuk ishin në gjendje të rrezikshme për jetën dhe se vajza 12-vjeçare ishte trajtuar për një dëmtim të lehtë në këmbë.

Rrugët u mbyllën dhe detektivët vijojnë të hetojnë në vendin e ngjarjes

Në vendngjarje ndodhen një numër i madh i efektivëve të policisë. Hetimet operative vijojnë, rrethanat e ngjarjes janë ende duke u zbardhur. Deri më tani askush nuk është arrestuar.

Në një deklaratë,  zyrtari i policisë ka thënë se një “hetim urgjent” ishte duke u zhvilluar dhe detajet e incidentit “po dilnin ende”.

“Në këtë fazë të hershme, nuk ka pasur asnjë arrestim”, ka deklaruar ai.

Kryetari i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan ka reaguar duke i përshkruar të shtënat si “thellësisht shqetësuese”.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika