Gjendet i vdekur zyrtari kryesor i prodhimit të raketave në Tajvan

Dyshohet se Ou Yang Li-hsing ka vdekur si pasojë e një ataku kardiak. Autoritetet nuk kanë gjetuar asnjë shenjë të ndonjë ndërhyrjeje, ndërsa familja e tij tha se ai kishte një histori të sëmundjes së zemrës

Zëvendëskreu i njësisë së kërkimit dhe zhvillimit të ministrisë së mbrojtjes së Tajvanit është gjetur i vdekur në një dhomë hoteli, mëngjesin e së shtunës.

Sipas Agjensisë Qendrore të Lajmeve Zyrtare, vdekja e tij ka ardhur si pasojë e një ataku kardiak.

Njëherësh, Ou Yang Li-hsing është edhe nënkryetari i Institutit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë “Chung-Shan”.

Autoritetet thanë se 57-vjeçari Ou Yang vdiq nga një atak në zemër dhe dhoma e hotelit, e gjendur në Tajvanin jugor, nuk tregoi asnjë shenjë të ndonjë ‘ndërhyrjeje’, tha CNA.

Familja e tij tha se ai kishte një histori të sëmundjes së zemrës dhe kishte një stent kardiak, sipas raportit.

Bëhet e ditur se Ou Yang ishte në një udhëtim pune në qarkun jugor të Pingtung. Në fillim të këtij viti, ai kishte marrë postin për mbikëqyrjen e projekteve të ndryshme të prodhimit të raketave.

Trupi në pronësi të ushtrisë po punon për më shumë se dyfishimin e kapacitetit të tij vjetor të prodhimit të raketave, në afër 500 këtë vit. Arsyeja pse ishulli po rrit fuqinë e tij luftarake është kërcënimi ushtarak në rritje nga Kina.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika