Gjendja nga reshjet e shiut në Vushtrri, flet kryetari Idrizi

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, ka bërë të ditur se pas reshjeve të dendura të shiut të së shtunës e së dielës, në Vushtrri është formuar ekipi për gatishmërinë emergjente. Ai ka thënë se dëmet kanë qenë vetëm në toka bujqësore dhe nuk ka pasur nevojë të evakuohet asnjë familje dhe "se situata tani për tani është e menaxhueshme"

Kryetari i Vushtrrisë, Ferit Idrizi

Pas reshjeve të dendura të shiut, kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi të dielën e 20 nëntorit ka marrë vendim për formim të Shtabit për Gatishmërinë Emergjente.

Idrizi në një prononcim për Portalin Dukagjini ka thënë se pas intervenimeve dhe inspektimeve në zonat e prekura nga reshjet e shiut, tani situata është e menaxhueshme dhe nën kontroll.

“Të gjitha rrugët në qytetin e Vushtrrisë janë të kalueshme, asnjë familje nuk është e përmbytur nga reshjet dhe nuk ka pasur nevojë për evakuim, ka pasur dëme në toka bujqësore dhe të mbjella, si Nadakovc, Pestovë e Samadrexhë”, ka deklaruar Idrizi.

Ndër të tjera, ai ka bërë të ditur se është krijuar edhe ekipi emergjent dhe janë lëshuar pesë numra kontaktues për qytetarët në rast se kanë nevojë.

Ai thënë se deri në orën 2 të mëngjesit të së hënës ishin në terren duke inspektuar dhe intervenuar në lokacione të prekura nga reshjet e shiut.

“Tani situata është e menaxhueshme dhe në kontroll pasi kemi qëndruar deri në orët e vona të natës me kompanitë lokale dhe ekipet emergjente duke bërë intervenimin në disa pika, zhbllokimin e disa pikave me qëllim të rrjedhjes së ujit”, ka vijuar ai.

Ai ka thënë se këto dëme do të verifikohen përmes një komisioni dhe do të ndihmohen familjet që kanë pasur dëme në fushat bujqësore.

“Ka mbi 4 muaj që jemi duke pastruar përroskat, kjo ka ndikuar që këtë situatë ta menaxhojmë më lehtë”.

No photo description available.
Postimi i kryetarit të Vushtrrisë, Ferit Idrizi

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika