Gjukanoviq fton në takim Abazoviqin për të diskutuar, pasi ia hoqi mbështetjen qeverisë së tij

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq e ka ftuar në një takim konsultues kryeministrin Dritan Abazoviq, pak ditë pasi ia tërhoqi mbështetjen qeverisë së tij

Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviq bashkë me kryeministrin Dritan Abazoviq

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq e ka ftuar në takim kryeministrin e këtij shteti Dritan Abazoviq, për të diskutuar në lidhje me miratimin e marrëveshjes së Qeverisë me Kishën ortodokse serbe.

Sipas raportimeve të “Vijesti”, Gjukanoviq i ka thënë Abazoviqit, se marrëveshja e miratuar mund të jetë e pranueshme vetëm nëse ajo legjitimohet edhe nga Gjykata Kushtetuese dhe legjislacioni në fuqi i Malit të Zi.

Burimet e gazetës “Vijesti” në Qeverinë e Malit të Zi, thonë se marrëveshja me Kishën ortodokse serbe mund të kthehet prapë në votim nëse ka argumente se ajo bie ndesh me ligjet e Gjykatës Kushtetuese.

Ditë më parë, kryeministri i Malit të Zi, Abazoviq, kishte thënë se është i gatshëm të japë dorëheqje, për shkak të situatës politike të krijuar atje. Këtë deklaratë i pari i qeverisë e kishte dhënë pasi presidenti Milo Gjukanoviq kishte thënë se partia e tij nuk do ta mbështesë qeverinë.

Ky vendim i Gjukanoviq-it ka ardhur pasi qeveria e Malit të Zi ka miratuar draft-kontratën me Kishën Ortodokse Serbe, gjë për të cilën kjo qeveri nuk ka mandat dhe pajtueshmëri të plotë politike.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika