Gjukanoviq për Abazovqin: E vetmja gjë me vlerë te ai është prejardhja shqiptare

Ish-presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka thënë se Dritan Abazoviq ka vetëm diçka të mirë te vetja dhe ajo është prejardhja shqiptare

Gjukanoviq për Abazovqin: E vetmja gjë me vlerë tek ai është se është shqiptar

“E kam thënë dhe e përsëris: e vetmja gjë me vlerë tek ai është se ai është shqiptar”.

Kështu ka thënë ish-presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanivoq, për kryeministrin në largim i cili ka prejardhje shqiptare, Dritan Abazoviq, duke theksuar se një ditë, Abazoviq, do të mbajë përgjegjësi për tradhti për nënshkrimin e Marrëveshjes Themelore me Kishën Ortodokse Serbe.

Gjukanoviq tha se  Abazoviqi ndihet i nderuar me këtë nënshkrim edhe pse sipas tij një nënshkrim i tillë përbën tradhti.

“I humbur pikërisht për shkak të asaj ligësie historike për të cilën ai mburret. Besoj se nuk është e largët dita kur Abazoviq do të mbajë përgjegjësi për tradhti të lartë, jo vetëm politikisht. Për atë që i vjen turp një njeriu të zgjuar, Abazoviq është padyshim krenar për këtë. Ai nuk e sheh se ai është i turpëruar politikisht për të gjitha kohërat”, ka thënë Gjukanoviq.

“Kryeministri ynë fatkeq do të donte t’i anulojë të gjitha këto dhe të fshijë kujtimet e atyre arritjeve historike. Duke mos marrë parasysh faktin që nuk i përket atij. Në asnjë bazë. Le të kujtojmë sa herë kemi dëgjuar nga përfaqësuesit e popullit boshnjak dhe shqiptar në Kuvend se nuk duan të gjykojnë në keqkuptimet politike malazezo-serbe që kanë rrënjë të thella historike. Megjithëse Mali i Zi civil është shtëpia shtetërore e të gjithë neve së bashku, këtë arsye të njerëzve të ndershëm dhe të përgjegjshëm e meritonte dhe meriton respekt absolut. Por jo Abazoviq. Shumë njerëz e dinë se si i kam kundërshtuar fuqishëm të gjithë ata që kundërshtuan faktin që ne përkrahëm një shqiptar të bëhet në krye të qeverisë”, ka thënë Gjukanoviq.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika