Guterres: Tani është koha për përmbajtje maksimale

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është i pari që flet në mbledhjen për Izraelin duke thënë se Lindja e Mesme është në prag të një konflikti shkatërrues në shkallë të plotë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është i pari që flet në mbledhjen për Izraelin duke thënë se Lindja e Mesme është në prag të një konflikti shkatërrues në shkallë të plotë.

“Tani është koha për përmbajtje maksimale”, tha Guterres gjatë seancës urgjente të kërkuar nga Përfaqësuesi i Përhershëm i Izraelit pas sulmit.

Guterres u kujtoi vendeve anëtare se Karta e OKB-së “ndalon” sulmet ndaj integritetit territorial të shteteve dhe “parimi i paprekshmërisë” së personelit diplomatik dhe konsullor “duhet të respektohet”.

“Është koha të tërhiqemi nga pragu. Është jetike të shmanget çdo veprim që mund të çojë në konfrontime të mëdha ushtarake në fronte të shumta në Lindjen e Mesme. Civilët tashmë po mbajnë barrën dhe po paguajnë çmimin më të lartë”, tha Guterres.

Guterres tha se OKB-ja dhe vendet anëtare kanë një “përgjegjësi të përbashkët” për të angazhuar “të gjitha palët e interesuara për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm”.

“Ne kemi një përgjegjësi të përbashkët për t’u angazhuar në mënyrë aktive të gjitha palët e interesuara për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm. Ne kemi një përgjegjësi të përbashkët për të siguruar një armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza, lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të të gjithë pengjeve dhe shpërndarjen e papenguar të ndihmave”.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një armëpushim në konfliktin Izrael-Gaza. “As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë më shumë luftë,” tha ai.

“Ne kemi një përgjegjësi të përbashkët për të ndaluar dhunën në Bregun Perëndimor të pushtuar, për të de-përshkallëzuar situatën përgjatë Linjës Blu dhe për të rivendosur lundrimin e sigurt në Detin e Kuq. Ne kemi një përgjegjësi të përbashkët për të punuar për paqen. Paqja dhe siguria rajonale dhe në të vërtetë globale po minohen çdo orë. As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë më shumë luftë”, ka thënë Guterres.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika