Guvernatori i BQK-së takohet me zëvendësdrejtorin e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, është takuar me drejtues të lartë të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), të udhëhequr nga zëvendësdrejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar Bo Li. Në këtë takim është diskutuar për vazhdimin e bashkëpunimeve

Guvernatori i BQK-së Fehmi Mehmeti dhe zëvendësdrejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bo Li

Gjatë së mërkurës së 21 shtatorit, guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim drejtues të lartë të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) të udhëhequr nga zëvendësdrejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar Bo Li.

Në këtë takim, guvernatori Mehmeti ka informuar zëvendësdrejtorin e FMN-së, Li dhe përfaqësuesit e FMN-së për performancën e mirë të sektorit financiar në Kosovë, e në veçanti atij bankar dhe ka potencuar rëndësinë e këtij sektori në mbështetje të zhvillimit ekonomik të vendit, thuhet në njoftimin e Bankës Qendrore të Kosovës.

Gjatë takimit, guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës ka shpalosur edhe pikëpamjet e Bankës Qendrore lidhur me zhvillimet makroekonomike në Kosovë.

Guvernatori Fehmi Mehmeti ka shprehur vlerësim ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar, njëkohësisht Mehmeti ka shprehur gatishmëri për të vazhduar bashkëpunimin në të gjitha aspektet me FMN-në.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika