Halimi: Vrasja e grave në Kosovë po merr karakter alarmues – reagimi i shoqërisë e i shtetit, i plogësht

"Vrasja e grave në Kosovë po merr karakter alarmues, ndërsa reagimi ynë si shoqëri e shtet është indiferent dhe i plogësht"

Sibel Halimi

Drejtoresha e Kulturës në Komunën e Prishtinës, Sibel Halimi, ka reaguar në lidhje me vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, nga bashkëshorti i saj.

Halimi ka thënë se vrasja e grave në vend po merr karakter alarmues, duke theksuar se reagimi i shoqërisë dhe i shtetit është indiferent dhe i plogësht.

“Gratë vriten nga gjuha, përditshmëria, reagimi urrejtës e misogjenist ndaj tyre e heshtja për të dënuar atakimin e dinjitetit të saj.  Vrasja është vetëm vazhdimësia e pranimit të dhunës simbolike që gratë e përjetojnë çdo ditë. Vrasja e grave në Kosovë po merr karakter alarmues, ndërsa reagimi ynë si shoqëri e shtet është indiferent dhe i plogësht!”, ka shkruar Halimi, teksa ka shtuar se gratë po “vdesin edhe në duart e shtetit!”

Pasditen e së premtes, një 21-vjeçare u vra me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj 36-vjeçar, në Qendrën për Punë Sociale të Ferizajt, i cili të plagosur ka lënë edhe vëllain e saj.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika