Haradinaj-Kurtit: Nëse vazhdon me këtë demagogji, nuk do të të ndihmojë as Zoti

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, lidhur me situatën në veri duke i thënë se "Opozita nuk do të mundë të të ndihmojë e as Zoti nëse vazhdon me këtë demagogji"

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në seancën e së mërkurës, në Kuvendin e Kosovës, ku po mbahet interpelancë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për çështjen “Masat urgjente të Qeverisë së Republikës së Kosovës në raport me situatën e krijuar në vend” i është drejtuar kryeministrit, duke i thënë se AAK-ja ka sjellë propozim-rezolutë që të ndihmojë Kosovën për zgjidhje të situatës aktuale, jo “që të marrë përgjigje demagogjike”.

“E dhimbshme që marrim kësi përgjigje përmes megafonave të pushtetit, arsyeja e vetme që kemi sjellë propozim-rezolutë është që të ndihmojmë vendin tonë”, ka thënë Haradinaj.

Ai i është drejtuar Kurtit, duke i thënë “pse kryeministër ke refuzuar kërkesën amerikane për pezullim të afatit deri në marrëveshje finale”.

Sipas tij, po të mos e refuzonte Kurti këtë kërkesë të Amerikës, Vuçiq nuk do të urdhëronte Listën Serbe të dorëhiqet nga institucionet e Kosovës.

“Opozita nuk do të mundë të të ndihmojë e as Zoti nëse vazhdon me këtë demagogji”, ka vijuar tutje, Haradinaj.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se po të varej qeveria nga Lista Serbe, me siguri do të kishte mocion mosbesimi për ta rrëzuar qeverinë.

Kurti: Po të vareshim nga Lista Serbe, tani do të rrëzohej qeveria

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika