Haradinaj: Kurtit po i rrëshqet toka nën këmbë e dëshpërimisht po e kërkon shpëtimin e vet

“Sidoqoftë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të mund ta mbështeste shpërbërjen e Parlamentit, vetëm pas dorëheqjes apo shkarkimit të Kryeministrit," ka shkruar Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas takimit të kryeministrit me kryetarin e PDK-së, takim ky që refuzoi t’i bashkëngjitej Haradinaj.

Haradina,j përmes një postimi ka shkruar së fundmi, është aktualizuar një nismë për shpërbërjen e parlamentit, duke shkruar se pas tre vjetësh qeverisje, kryeministri po kërkon takim me liderët e opozitës.

“S’ka asnjë medyshje se prapa kësaj nisme është kryeministri. Duket që po i rrëshqet toka nën këmbë dhe dëshpërimisht po e kërkon shpëtimin e vet. Në këtë prizmë duhet parë edhe insistimi i tij që pas tre vjet qeverisjeje, më në fund kërkon takim me liderët e opozitës, në mos ata po bëhen shpëtimtarët e tij,” ka shkruar Haradinaj.

E shpërbërjen e parlamentit, Haradinaj thotë se AAK-ja do ta mbështeste vetëm në rast se Kurti jep dorëheqje nga pozita e kryeministrit.

“Sidoqoftë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të mund ta mbështeste shpërbërjen e parlamentit, vetëm pas dorëheqjes apo shkarkimit të kryeministrit. Në situatën, në të cilën jemi aktualisht, të gjitha dështimet e Kosovës, brenda dhe jashtë, e kanë vetëm një emër – Qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti,” shkruan Haradinaj.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika