Haradinaj në javën e shënimit të “Epopesë së Dukagjinit”, merr pjesë në promovimin e librit “Komiteti i Deçanit”

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në javën e shënimit të “Epopesë së Dukagjinit”, në Deçan. Ai, po ashtu, ka marrë pjesë edhe në promovimin e librit “Komiteti i Deçanit” të autorit Hasan Ukëhaxhaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka vizituar Deçanin në javën e shënimit të “Epopesë së Dukagjinit”, të martën e 21 marsit.

“Sot, në Deçan, në javën e shënimit të ‘Epopesë së Dukagjinit’, kisha kënaqësinë të vizitoj panairin e librit dhe njëkohësisht të marr pjesë në promovimin e librit ‘Komiteti i Deçanit’ nga veprimtari i çështjes kombëtare, njëri prej themeluesve të Komitetit të Deçanit – LNÇKVShJ, profesori Hasan Ukëhaxhaj, i cili trajton gjendjen e rënduar të shqiptarëve në shekullin XX, e cila ka pasur pasoja të thella në zhvillimin, avancimin dhe shtetndërtimin e kombit shqiptar si tërësi”, ka shkruar Haradinaj.

Kreu i AAK-së ka shkruar se nuk ishte rastësi që protagonistët e asaj kohe kanë bartur mbi supe vlera të çmuara atdhetare, duke frymëzuar shumë gjenerata të tjera, jo vetëm në Deçan, por edhe në viset e tjera.

“Komiteti i Deçanit, intelektualët e atdhetarët e atij brezi ishin motiv për shumë figura për të guxuar për më shumë”, ka shruar tutje Haradinaj.

Haradinaj ka theksuar se dokumentimi i këtyre ngjarjeve historike do t’i shërbejë brezave të ardhshëm për informimin dhe vetëdijësim për rolin e shumë gjeneratave që kanë dhënë kontribut të madh për çështjen kombëtare.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika