Haradinaj-Stublla: Ngjashëm si Mogherini edhe Lajçak po e prish dialogun Kosovë – Serbi

Ish-ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka kritikuar qasjen e emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak, në lidhje me dialogun Kosovë - Serbi

Ish-ministrja e jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla

Ish-ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka kritikuar qasjen e emisarit të BE-së, Miroslav Lajçak, në lidhje me dialogun Kosovë – Serbi.

Sipas saj, ngjashëm sikurse ish-përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, edhe Mirsolav Lajçak “po e prish” dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja.

NJË HISTORI E SHKURTËR E DIALOGUT TË PAPARIM TË NDËRMJETËSUAR NGA BE: #Mogherini e prishi dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja nga një dialog për njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në një dialog për ndryshime kufijsh (lexo: ndarja e Kosovës). Në mënyrë të ngjashme, #Lajcak e prishi mandatin e BE-së nga një marrëveshje përfundimtare ligjërisht e detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në një format dialogu të hapur, për një marrëveshje të ndërmjetme gojore/jodetyruese për zbatimin e njëanshëm të të ashtuquajturës “ASMM””, ka shkruar ajo në platformën sociale X.

Ndryshe, Lajçakun këtë të hënë e akuzoi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, se është koordinuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqin, për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika