Hiqet guri përkujtimor i Nënë Pashkës nga pronari i tokës, Apolloni: Dyshohet se arsyet janë fetare e politike

Shkrimtari Ag Apolloni ka njoftuar se është hequr guri përkujtimor i Pashkë Markut, nga pronari i tokës në Korenicë të Gjakovës, ku ishte i vendosur si simbol i vuajtjes së një nëne shqiptare

Korenicë, Gjakovë.

Guri përkujtimor i Pashkë Markut, një simbol i një tragjedie kombëtare, raportohet se është hequr nga vendi ku ishte vendosur në Korenicë të Gjakovës.

Ky gur ishte vendosur në një arë të Korenicës, për të kujtuar vuajtjen e një nëne shqiptare dhe popullit të Kosovës, por ndodhitë e saj që dogji veten pas kthimit dhe varrimit të mbetjeve të bijve të saj të vrarë dhe të djegur nga kriminelët serbë.

Shkrimtari i njohur, Ag Apolloni, e ka bërë të ditur lajmin, duke reaguar me shqetësim për largimin e gurit, që ndodhi pa konsultuar familjen e Pashkës.

Siç ka thënë ai, ekzistojnë dyshime se heqja e këtij guri është bërë për arsye fetare, sepse pronari është frikësuar se aty mund të ngrihet një kishë, pavarësisht se familja e Pashkës e ka siguruar që nuk do të ngrihet asnjë kishë aty.

Po ashtu, sipas tij, ka edhe një arsye politike, se s’i paska pëlqyer pronarit të tokës, Hasan Zenun Bala, që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e paska shkelur arën e tij, kur ka bërë homazh te guri.

“Çdo kryeministër në të ardhmen duhet të bëjë homazh tek ai gur. Ai gur është simbol i një tragjedie kombëtare”, ka shtuar ai.

Shkrimtari Ag Apolloni ka bërë thirrje të hapur për Qeverinë dhe qytetarët e Kosovës që të mbrojnë këtë simbol të vuajtjes kombëtare dhe ta kthejnë gurin aty ku ka qenë, në atë arë të Korenicës në Gjakovë.

Ai ka këmbëngulur se ky gur nuk ka të bëjë as me politikë as me fetë, por është një përkujtim i fuqishëm i një tragjedie kombëtare.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika