Hoti: Kujtojmë themeltarin e shtetit dhe liderin që na udhëhoqi në momentet më kritike të ekzistencës si popull

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kujtuar presidentin historik Ibrahim Rugova në rastin e 17-vjetorit të vdekjes së tij, duke e quajtur atë "themeltar të shtetit të Kosovës"

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka publikuar një grafikë të importeve të Kosovës nga vendet e rajonit për vitin 2020 dhe 2021

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kujtuar ish-presidentin e Republikës së Kosovës, Ibrahim Rugova në rastin e 17- vjetorit të vdekjes së tij.

Hoti ka thënë se në këtë ditë kujtohet lideri shpirtëror e politik që udhëhoqi vendin në momentet më kritike.

Ndërsa, ka shtuar se ishte presidenti që krijoi miqësitë me demokracitë perëndimore.

“Sot kujtojmë atin themeltar të shtetit të Kosovës — Presidentin Rugova, liderin shpirtëror e politik që na udhëhoqi në momentet më kritike të ekzistencës tonë si popull, që ndërtoi miqësitë me demokracitë perëndimore, që krijoi kohezionin e pashembullt rreth idealit të shprehur si LIRI, PAVARËSI, DEMOKRACI”, ka shkruar Hoti.

Ndryshe, ish-presidenti Ibrahim Rugova ka ndërruar jetë më 21 janar të vitit 2006 dhe këtë të shtunë po përkujtohet në 17-vjetorin e vdekjes së tij.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika