Hoti ua listoi “problemet” me Pagën Minimale, reagon Pacolli e VV-së: Problemin kryesore e kanë, pasi nuk kanë mundur ta rrisin pagën minimale që 12 vjet

"Deputeti Hoti i paska renditur katër probleme me Ligjin për Pagën Minimale. Në fakt problemin kryesor me ligjin që e kanë është se ata nuk kanë mundur ta rrisin pagën minimale qe 12 vjet, e ne po e bëjmë për vetëm 2 vjet", ka reaguar Pacolli e VV-së

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli-Dalipi

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Fitore Pacolli i ka reaguar ish kryeministrit të Kosovës, njëherit deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti pasi që ky i fundit kishte listuar “problemet” me Ligjin për pagën minimale.

“1. Nuk është përfillur procedura ligjore për caktimin e pagës minimale, pasi nuk ka pasur dakordim mes partnerëve socialë (qeverisë, bizneseve dhe sindikatave);

  • Nuk është përfillur formula për caktimin e pagës minimale, e cila formulë bazohet në koston e jetesës;
  • Janë shkelur dy konventa të Organizatës Botërore të Punës lidhur me hapat që duhet ndjekur për caktimin e pagës minimale;
  • Niveli prej 250 euro i pagës minimale është caktuar vitin e kaluar, para inflacionit që përjetuam, dhe sot nuk vlen ai vlerësim pasi janë rritur dukshëm çmimet e mallrave elementare”, kishte shkruar Hoti.

Hoti ia numëron Qeverisë katër “problemet” me Pagën Minimale

Për këto “probleme” me Pagën Minimale që i ka listuar deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka reaguar deputetja e LVV-së, Fitore Pacolli.

Sipas saj, problemin kryesor që opozita e ka me Ligin për Pagën Minimale është se “është se ata nuk kanë mundur ta rrisin pagën minimale qe 12 vjet, e ne po e bëjmë për vetëm 2 vjet”.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika