Hoxhaj: Është jetike arritja e një marrëveshjeje mes Qeverisë dhe SBAShK-ut

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka shprehur pakënaqësinë për mos gjetjen e një zgjidhjeje për grevën në arsim i cili ka thënë që çdo ditë e cila po kalon në grevë është një humbje e madhe me pasoja shumëdimesionale për shoqërinë dhe performancën pedagogjike të nxënësve

Enver Hoxhaj, nënkryetar i Kuvendit të Kosovës

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj përmes një postimi në Facebook ka thënë që greva në arsim është një humbje e madhe me pasoja shumëdimensionale duke përmendur ditët e mësimit që nxënësit kanë humbur dhe orët e punës për mësimdhënësit.

“Sot u bënë katër javë që kur 320 mijë nxënës dhe 23 mijë mësimdhënës kanë humbur 23 ditë mësimi nga 185 ditë të vitit shkollor! Deri më sot janë humbur mbi 2.100.000 orë pune për mësimdhënësit e orë mësimi për nxënës”, ka shkruar Hoxhaj.

Ditët e humbura sipas tij janë një humbje e madhe me pasoja shumëdimesionale për shoqërinë dhe performancën pedagogjike të nxënësve, duke shtuar se aryseja e vetme është mungesa e një vullneti politik qeveritar për të ofruar një zgjidhje për mësimdhënësit.

Hoxhaj ka theksuar faktin që PDK ka ftuar një debat parlamentar në Kuvend për të rikthyer nxënësit në mësim dhe për ndërprerjen e grevës, duke mbështetur një zgjidhje e cila është kalimtare. Por, rezoluta e prezantuar dhe zgjidhja e sygjeruar nuk ishte pranuar nga shumica në Kuvend dhe kjo jo për shkak të fuqisë së argumentit, por si refleks i nevojës për të nxjerrë jashtë inatin, të cilin e kanë brenda.

Ndër të tjera nënkryetari i Kuvendit të Kosovës ka shkruar se është jetike që të ndalet fushata e egër dhe e strukturuar e denigrimit të figurës dhe personalitetit të mësimdhënësit, të cilët po akuzohen dhe po fyhen në mënyrën më të ulët që ka përjetuar ndonjëherë mësimdhënësi shqiptar në Kosovë.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika