Hungaria bllokon 500 milionë euro ndihmë ushtarake të BE-së për Ukrainën

Ministrat e jashtëm të BE-së do të takohen të hënën, me ç'rast thuhet se vendet në bllok pritet të ushtrojnë presion mbi Hungarinë lidhur me shumën e të hollave që ishte planifikuar t'i jepet Ukrainës

Hungaria ka bllokuar rreth 500 milionë euro në mbështetje të armëve të BE-së për Ukrainën.

Ndonëse Bashkimi Evropian kishte planifikuar që një shumë prej 500 milionë eurosh të ndahej për Ukrainën, vendet në bllok thuhet se pritet të ushtrojnë presion mbi Hungarinë kur ministrat e jashtëm të BE-së të takohen të hënën, transmeton Sky News.

Vendet e BE-së po votonin mbi propozimet për të ndarë ndihmën nga Fondi Evropian i Paqes.

Në dhjetor, Budapesti bllokoi një paketë ndihme prej 18 miliardë eurosh për Ukrainën.

Theksojmë se kryeministri i hungarez, Victor Orban ishte lavdëruar disa herë nga presidenti rus, Vladimir Putin.

Kryeministri nacionalist i Hungarisë, Viktor Orban, ishte përgëzuar nga presidenti rus Vladimir Putin, pasi fitoi mandatin e katërt me një shumicë të madhe në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, transmeton BBC.

Në fjalimin e tij të fitores, Orban kritikoi burokratët e Brukselit dhe presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, duke i quajtur ata “kundërshtarë”.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika