Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar bie, çmimet e ushqimeve rriten

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar u lehtësua gjatë muajit dhjetor të vitit 2022, në përputhje me pritjet e ekonomistëve. Ndërsa, çmimet e gazit natyror janë nën nivelin e një viti më parë, pak para pushtimit rus të Ukrainës

Foto ilustrim nga Reuters

Inflacioni britanik është lehtësuar muajin e kaluar, pasi arriti nivelin më të lartë në 41 vjet në tetor, duke ofruar njëfarë rehatie për Bankën e Anglisë, por presioni mbi familjet mbeti i lartë, pasi çmimet e ushqimeve dhe pijeve u rritën me ritmin më të shpejtë që nga viti 1977.

Inflacioni vjetor i çmimeve të konsumit ra në 10.5 për qind në dhjetor nga 10.7 për qind në nëntor, ka thënë të mërkurën Zyra për Statistikat Kombëtare.

Ndërkohë që çmimet më të ulëta për benzinën dhe veshjet ulën normën totale, kostoja e ushqimeve dhe pijeve joalkoolike ishte 16.8 për qind më e lartë se një vit më parë, rritja më e mprehtë që nga shtatori 1977, e udhëhequr nga vezët, qumështi dhe djathi.

Banka e Anglisë ka parashikuar në nëntor se Indeksi i Çmimeve të Konsumit total do të bjerë nga një kulm prej 11.1 për qind tetorin e kaluar në rreth 5 për qind deri në fund të vitit 2023, pasi çmimet e energjisë stabilizohen.

Por, politikëbërësit kanë paralajmëruar për presion të vazhdueshëm në rritje mbi inflacionin nga një treg i ngushtë i punës dhe faktorë të tjerë, dhe tregjet financiare presin që banka qendrore të rrisë normën e saj kryesore të interesit në 4 për qind më 2 shkurt, nga 3.5 për qind.

“Norma më e ulët e përgjithshme Indeksi i Çmimeve të Konsumit mund të zvogëlojë rrezikun e një spiraleje paga-çmim, por këto shifra sugjerojnë se puna e BoE nuk ka përfunduar ende”, ka thënë ekonomistja e lartë e një kompanie për shërbime financiare, HSBC, Liz Martins, raporton Reuters.

Inflacioni britanik, në dhjetor ishte më i lartë se norma vjetore prej 6.5 për qind e regjistruar për Shtetet e Bashkuara dhe 9.6 për qind në Gjermani.

Ndërsa, çmimet e gazit natyror janë nën nivelin e një viti më parë, pak para pushtimit rus të Ukrainës, ato janë ende disa herë më të larta sesa ishin në mesin e vitit 2021 dhe ndikimi i rritjes vazhdon të ushqehet në ekonomi.

Inflacioni në çmimet e shërbimeve – që disa zyrtarë të Bankës së Shqipërisë i shohin si sinjalizues për presione më të vazhdueshme inflacioniste dhe ndikimin dytësor të kostove më të larta të energjisë dhe pagave – u rrit në nivelin më të lartë që nga marsi 1992 në 6.8 për qind.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika