Kadetët e FSK-së, pjesë e garës në SHBA

Kadetët kosovarë të Akademisë Ushtarake Amerikane West Point kanë qenë pjesë e Garës Vjetore të Akademive Ndërkombëtare në SHBA

Ilustrim

Pëmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook‘, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar për këtë garë duke treguar se Gara e Akademive Ndërkombëtare është një garë vjetore dhe aty marrin pjesë kadetët nga akademi të ndryshme ushtarake nga e gjithë bota.

Ai shtoi se pjesë e kësaj gare ishin kadetët nga Kosova , Vesa Ibrahimi dhe Andrin Vuthaj.

Ilustrim

”Pjesëmarrës në këtë garë, këtë vit, ishin edhe kadetët nga Kosova, Vesa Ibrahimi dhe Andrin Vuthaj, që janë kadetë të Akademisë Ushtarake West Point në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, shkroi Mehaj.

Ndërsa, në këtë garë ekipet e akademive testohen me shkathtësi të ndryshme ushtarake si: qëndrueshmëria fizike, navigim, gjuajtje me armë të gjata dhe pistoletë, marshim, si dhe shkathtësi të tjera ushtarake.

Mehaj përfundon postimin duke uruar që të vazhdohet me suksese të reja.

Ilustrim

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika