Kancelari gjerman thotë se nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka deklaruar se Gjermania nuk do të dërgojë avionë luftarakë si ndihmë ndaj Ukrainës

Kancelari gjerman Olaf Scholz

Kancelari gjerman ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë, vetëm disa ditë pasi u angazhua t’i furnizojë me tanke.

Në një intervistë në gazetën gjermane, Scholz paralajmëroi se do të jetë kundër një lufte ofertash për armë.

Por, Ukraina u ka kërkuar vendeve aleate të krijojnë një “koalicion avionësh luftarakë” për t’i forcuar aftësitë e tyre.

SHBA tha se do të diskutonte idenë e furnizimit me avionë “me shumë kujdes” me Kievin të enjten.

Në një intervistë me Tagesspiegel, Scholz tha se fokusi i tij ishte në shpërndarjen e tankeve Leopard 2 të prodhimit gjerman.

“Fakti që sapo kemi marrë një vendim [për dërgimin e tankeve] dhe debati i radhës po ndizet në Gjermani, kjo duket thjesht joserioze”, tha ai.

Të mërkurën, Gjermania u zotua të furnizojë Ukrainën me 14 tanke Leopard 2, pas disa javësh presioni nga aleatët.

Pas angazhimit të Gjermanisë për të dërguar tanket, SHBA tha se do t’i siguronte Ukrainës tanket e saj M1 Abrams.

Zëvendësministri i Jashtëm i Ukrainës, Andrii Melnyk, ka bërë thirrje për krijimin e një “koalicioni të avionëve luftarakë” që do t’i siguronte Ukrainës avionë amerikanë F-16 dhe F-35, Eurofighters, Tornados, Rafales francezë dhe avionë suedez Gripen.

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podolyak, i tha Rrjetit Televizioni të Lirisë së Ukrainës se ata gjithashtu kishin nevojë për raketa “për të reduktuar në mënyrë drastike armën kryesore të ushtrisë ruse”.

Dhe, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i bëri jehonë kësaj, në një fjalim të përditshëm ku tha se vendit i duhej raketa ATACMS e prodhuar nga SHBA, e cila ka një rreze veprimi prej 185 miljesh (297 km).

Ai tha se raketat do të ndihmojnë Ukrainën t’i parashikojë sulmet ruse në zonat urbane dhe në civilë.

Uashingtoni deri më tani ka refuzuar ta sigurojë atë armë.

Në intervistën për Tagesspiegel, Scholz përsëriti se NATO nuk ishte në luftë me Rusinë, “ne nuk do të lejojmë një përshkallëzim të tillë,” tha ai.

Ai konfirmoi se flet rregullisht me presidentin rus, Vladimir Putin, me telefonatën më të fundit mes të dyve në dhjetor 2022.

“Ne duhet të flasim me njëri-tjetrin,” tha ai, por shtoi se ai ishte gjithmonë i qartë se pushtimi i Rusisë në Ukrainë ishte absolutisht i papranueshëm dhe vetëm tërheqja e trupave të saj do ta zgjidhte situatën.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika