Nis seanca e parë në Kuvendin Komunal të Zubin Potokut

Në seancën e parë të Kuvendit Komunal të Zubin Potokut, ka marrë pjesë edhe kryetari i kësaj komune, Izmir Zeqiri. Ndërsa, në rend dite është themelimi i Komisionit për pranimin e objektit dhe raportohet se seanca po zhvillohet e mbyllur

Foto nga Radio Televizioni i Kosovës (RTK).

Ka filluar të mbahet seanca e parë në Kuvendin Komunal të Zubin Potokut.

Në seancë po merr pjesë edhe kryetari i Komunës, Izmir Zeqiri.

Në rend dite është themelimi i Komisionit për pranimin e objektit. Ndërsa, siç raporton RTK, seanca është duke u zhvilluar e mbyllur.

Kryetari Izmir Zeqiri tash e një vit detyrën e ka ushtruar nga zyra alternative në fshatin Çabër, ndërsa sot ka hyrë në objektin e komunës në Zubin Potok për të marrë pjesë në seancë.

Pas dështimit të “referendumit”, pritet të mbahet seanca e parë në objektin komunal të Zubin Potokut

Foto nga Radio Televizioni i Kosovës (RTK).

Kryetari i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri, dhe kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, patën hyrë në objektet e komunave që udhëheqin më 26 maj të vitit të kaluar, nën mbrojtjen e Policisë së Kosovës.

Por, më 29 maj 2023 iu pamundësua hyrja nga protestuesit serbë.

Para Komunës së Zveçanit, protesta kishte eskaluar në dhunë, duke lënë të plagosur dhjetëra ushtarë të KFOR-it.

Nga atëherë, kryetarët e këtyre dy komunave kishin ushtruar detyrën nga zyrat alternative në fshatra.

Shkuarjen e tyre në zyrat e komunës e ka kërkuar edhe kryeministri Albin Kurti, pas bojkotit të votimit të së dielës nga serbët, për shkarkim të kryetarëve shqiptarë.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika