Kanceri gjatë shtatzënisë

New recommendations from the U.S. Preventive Services Task Force call for doctors to identify patients at risk of depression during pregnancy or after childbirth and refer them to counseling.

Edhe pse është dukuri e rrallë, kanceri mund të diagnostikohet edhe gjatë shtatzënisë.

Po ashtu, është e mundur të mbeteni shtatzënë, përderisa jeni duke u trajtuar nga kanceri.

Në shumicën e rasteve, të qenët shtatzënë nuk do të bëjë që kanceri të rritet më shpejt në trup.

Ndonjëherë, ndryshimet e hormoneve mund të stimulojnë kancere specifike, si melanoma, por kjo është e pazakontë.

Kanceri zakonisht nuk prek foshnjën e palindur, por terapi të caktuara mund të paraqesin rreziqe. Prandaj është e rëndësishme të punoni ngusht me mjekun për të përcaktuar mundësitë më të mira të trajtimit për shëndetin e nënës dhe shëndetin e foshnjës.

Sa i zakonshëm është kanceri gjatë shtatzënisë?

Në përgjithësi, kanceri gjatë shtatzënisë është një dukuri e pazakontë. Statistikat tregojnë se rreth 1 në çdo 1000 gra shtatzëna diagnostikohen me ndonjë formë të kancerit.

Cilat lloje të kancerit janë më të zakonshmet gjatë shtatzënisë?

Kanceri i gjirit është një nga llojet më të zakonshëm të kancerit gjatë shtatzënisë, por, janë edhe disa kancere të tjera që mund të diagnostikohen gjatë kësaj periudhe:

Kanceri i gjirit;

Kanceri i qafës së mitrës;

Kanceri i vezoreve;

Melanoma;

Leukemia;

Kanceri i tiroideve;

Kanceret e tjera, si kanceri i mushkërive, trurit dhe kockave, gjithashtu, mund të ndodhin gjatë shtatzënisë, por, ato janë jashtëzakonisht të rralla.

Ndonjëherë, disa simptoma të kancerit mund të mbivendosen me simptomat e shtatzënisë, të cilat mund të vonojnë një diagnozë. Shenjat e zakonshme të shtatzënisë dhe kancereve të caktuara përfshijnë: fryrje, dhimbje koke të vjella, lodhje, ndryshimet e gjoksit dhe gjakderdhje.

Diagnostikimi

Nëse mjeku juaj dyshon për kancer gjatë shtatzënisë, ata mund të kërkojnë për kryerjen e testeve të caktuara në mënyrë që të mund t’ju japin një diagnozë të saktë.

Këto mund të përfshijnë:

Rreze X
Një rreze X, përdor doza të ulta rrezatimi për të krijuar imazhe të pjesës së brendshme të trupit. Ekspertët kanë zbuluar se niveli i rrezatimit i përdorur në një rreze X, nuk është aq i lartë sa të dëmtojë një fëmijë të palindur. Gratë shtatzëna duhet të mbajnë një mburojë për të mbuluar barkun e tyre gjatë një radiografie kur është e mundur.

Skanimi i tomografisë së kompjuterizuar (CT)
Një skanim CT bën fotografi të hollësishme të organeve me një makinë me rreze X që është e lidhur me një kompjuter. Skanimet me CT të kokës ose gjoksit janë zakonisht të sigurta për t’u bërë gjatë shtatzënisë.
Gjatë këtyre muajve, një skanim i barkut ose legenit duhet të bëhet vetëm nëse është absolutisht e nevojshme. Gratë, gjithashtu, duhet të veshin një mburojë gjatë një skanimi CT.

Skanimi i rezonancës magnetike
Kjo metodë përdor magnet dhe një kompjuter për të parë brenda trupit. Në përgjithësi konsiderohet si një test i sigurt për njerëzit, sepse nuk përdor rrezatim jonizues.

Ekografia
Një ultratingull përdor valët e zërit për të krijuar imazhe të zonave të caktuara në trup. Konsiderohet si një test i sigurt diagnostikues gjatë shtatzanësisë.

Biopsia
Me një biopsi, mjekët heqin një shembull të indeve për të testuar për kancer në laborator. Biopsitë mendohet të jenë procedura të sigurta për shtatzënat, por që nuk është ende e sigurt.

Testet dhe provimet shtesë diagnostike
Mjeku mund të dëshirojë të kryejë një provim fizik dhe test laboratorik, për të marrë më shumë informacion në lidhje me gjendjen.

Ndonjëherë, testet rutinë të bëra gjatë shtatzënisë, mund të zbulojnë një kancer më herët sesa do të ishte gjetur ndryshe. Për shembull, një Pap-test mund të dallojë kancerin e qafës së mitrës dhe ultrazëri mund të zbulojë kancerin e vezoreve në fazat e tij të hershme.


Efektet e kancerit në shtatzëni

Në shumë raste, kanceri nuk do të rezultojë në nevojën për të ndërprerë shtatzëninë, sidoqoftë në disa raste, mund të duhet të lindni fëmijën më herët sesa ishte planifikuar.

Ju dhe ekipi i kujdesit shëndetësor do të duhet të diskutoni të gjitha rreziqet, dhe përfitimet e menaxhimit të kancerit dhe shtatzënisë.

Përveç specialistit, do të duhet të vizitoni edhe një onkolog. Onkologu është një mjek që trajton kancerin.

Trajtimi i kancerit gjatë shtatzënisë

Vite më parë, mjekët nuk ishin të sigurt se si të trajtojnë në mënyrë të sigurt kancerin gjatë shtatzënisë, kështu që shumë rekomanduan ndërprerjen e fetusit. Sot, më shumë gra po zgjedhin të trajtojnë kancerin e tyre ndërsa janë shtatzënë.

Do të duhet të diskutoni me mjekun të gjitha mënyrat e trajtimit të kancerit gjatë shtatzënisë. Çdo situatë është e ndryshme, dhe ata mund të këshillojnë se çfarë është më e mira për ju. Zgjedhjet e trajtimit për personat shtatzënë me kancer janë të njëjta me ato të trajtimit për gratë jo shtatzëna me kancer.

Trajtimet e zakonshme mund të përfshijnë:

Kirurgji
Kirurgjia zakonisht konsiderohet si një opsion i sigurt trajtimi për prindin dhe foshnjën, veçanërisht, pas tremujorit të parë të shtatzënisë. Lloji i operacionit do të varet nga lloji i kancerit. Qëllimi i operacionit është heqja e tumoreve kancerogjene.
Nëse keni kancer gjiri, ndërsa jeni shtatzënë, operacioni mund të ndikojë në aftësinë për të ushqyer me gji.

Kimioterapia dhe ilaçe të tjera
Kjo përfshin përdorimin e substancave toksike për të vrarë kancerin në trup. Kimioterapia dhe ilaçet e tjera kundër kancerit mund të dëmtojnë fetusin, të shkaktojnë defekte të lindjes ose të çojnë në abort, veçanërisht, nëse ato përdoren gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë.

Disa kimioterapi dhe ilaçe të tjera që luftojnë kancerin mund të jepen në mënyrë të sigurt gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë.

Rrezatimi
Gjatë rrezatimit përdoren rrezet X ose grimcat me energji të lartë për të shkatërruar qelizat kancerogjene në trup. Kjo terapi mund të dëmtojë një fëmijë të palindur, veçanërisht, nëse përdoret gjatë tremujorit të parë.
Ndonjëherë, rrezatimi mund të përdoret në mënyrë të sigurt në tremujorin e dytë ose të tretë të shtatzënisë, por kjo varet nga lloji, doza dhe zona që trajtohet.

A duhet të vononi trajtimin?
Ju mund të zgjedhni të prisni për të filluar trajtimin deri në tremujorin e fundit ose edhe pasi fëmija të lind. Kjo është veçanërisht e zakonshme nëse kanceri diagnostikohet më vonë gjatë shtatzënisë ose nëse është një kancer i fazës shumë të hershme.

Mjeku mund të jetë në gjendje të nxisë lindjen më herët nëse është e nevojshme.

 

Në përgjithësi, shtatzënia nuk duhet të ndikojë në mënyrën se si funksionon një trajtim i kancerit, por vonimi i trajtimit për shkak të shtatzënisë mund të ndikojë në gjendjen tuaj.

Flisni me mjekun për mënyrën më të mirë për të trajtuar kancerin gjatë shtatzënisë. Shumë njerëz vazhdojnë të shërohen nga kanceri, dhe të kenë fëmijë të shëndetshëm.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika