Telekomi i Kosovës jep sqarime lidhur me problemet në rrjetin “Vala”

Telekomi i Kosovës ka publikuar një sqarim për problemet që nga mbrëmja e së mërkurës në rrjetin...

Pesë lojëra të reja në Netflix

Pesë lojëra të reja do të lansohen ekskluzivisht në celular për anëtarët e Netflix në maj. Sonic Mania...

Rama mirëpret arritjen e internetit satelitor, Starlink në Shqipëri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka përshëndetur mbërritjen e internetit satelitor "Starlink" në vendin e tij. Përmes...

Miliona amerikanë shijojnë pamjen mahnitëse të eklipsit total diellor

Për miliona njerëz në Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjatë ditës së hënë ka ndodhur një fenomen...

Humbje milionëshe në Trepçë, si pasojë e ndalimit të aktivitetit për eksploatimin xeheror

Kryesindikalisti i Trepçës, Ibrahim Jonuzi, i ftuar në emisionin "Rreth e Rrotull", në TV Dukagjini, ka folur...

Microsoft dhe OpenAI planifikojnë projektin e qendrës së të dhënave prej 100 miliardë dollarësh

Microsoft dhe OpenAI po punojnë në planet për një projekt të qendrës së të dhënave që mund...

SHBA-ja akuzon Apple për monopolizimin e tregut të “smartphone”

Shtetet e Bashkuara kanë ngritur një padi historike kundër Apple, e cila akuzon gjigantin e teknologjisë për...

Gjatë muajit qershor në Shtime pritet të hapet Observatori dhe Planetariumi Kombëtar i Kosovës

Astronautia Pranvera Hyseni, është kthyer nga Amerika duke i sjellur të gjitha pajisjet e nevojshme për aktivizimin...

Si të mbrojmë sytë nga kompjuteri?

Ekspertët pajtohen se kalimi i kohës para kompjuterit mund të shkaktojë lodhje të syve. Ndërsa, tendosja e...

Treni me tërheqje magnetike doli të jetë i suksesshëm

U realizua udhëtimi i parë në botë i një treni me tërheqje magnetike. Shpejtësia e trenit me tërheqje...

Emërohen lojërat e Xbox që vijnë në Nintendo Switch dhe PS5

Katër lojëra që më parë ishin ekskluzive për Microsoft do të jenë së shpejti të disponueshme në...

Nintendo rrit parashikimin e shitjeve të Switch-it për një vit në mbi 15 milionë njësi

Nintendo rriti të martën parashikimin e shitjeve të Switch në 15.5 milionë njësi nga 15 milionë njësi...