Këto janë skuadrat që do ta përfaqësojnë Kosovën në video-lojërat CS:GO dhe Dota 2

Sapo kanë përfunduar turnetë vendor të organizuar nga Federata eSports Kosova, ku skuadrat garuan në tri video-lojëra të ndryshme

Sapo kanë përfunduar turnetë vendor të organizuar nga Federata eSports Kosova, ku skuadrat garuan në tri video-lojëra të ndryshme.

Gjithsej tre turne kualifikues për ta mësuar se kush do ta përfaqësoj Kosovën në gara të ndryshme, u organizuan në CS:GO, Dota 2 dhe eFootball.

Lojtari që do ta përfaqësoj Kosovën në video-lojën eFootball, është Genci “Genci45” Shala.

Ndërkaq në CS:GO dhe Dota 2, garuan skuadrat më të mira të vendit, ku vetëm skuadrat fituese do të jenë ato që do të kenë mundësi të garojnë në Kampionatin Botëror.

Turneun e Dota 2 e fitoi, Team Kosova me përbërje: Cpirra, Noki, weatherbeaten, FLLO, Sadpk.

Ndërsa turneun e CS:GO e fitoi ekipi Mix Team me përbërje: v1w, cerber, gejmzilla, Makaze, ammar.

Fituesit e turneve do të kenë mundësi ta përfaqësojnë Kosovën në garat regjionale, si dhe do të mund të kualifikohen në Kampionatin Botëror në Iasi, Rumani.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika