Komisioni Hetimor për energji vazhdon intervistimin e dëshmitarëve

Komisioni Hetimor për Energji për periudhën 2006-2022 do të vazhdojë edhe të premten e 18 nëntorit me intervistimin e dëshmitarëve nga bordi i ZRrE-së për periudhën 2008-2013

Komisioni Hetimor Parlamentar për Energji. FOTO:EO

Të premten e 18 nëntorit, Komisioni Hetimor Parlamentar për energji do të vazhdojë me intervistimin e dëshmitarëve.

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike do të intervistojë dëshmitarët nga bordi i ZRrE-së për periudhën 2008-2013.

Ndryshe, kryesues i këtij komisioni është deputeti nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Hajdar Beqa, anëtar tjetër deputeti i kësaj partie, Rashit Qalaj, raporton EO.

Nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), janë deputetët Armend Muja, Arbër Rexhaj, Halil Thaçi.

Nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Armend Zemaj anëtar dhe deputetja Rezarta Krasniqi.

Nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), anëtare është deputetja Time Kadrijaj, ndërsa nga grupi multietnik për anëtare është Duda Balje.

Ndryshe, të enjten, ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, gjatë fjalës së tij në Komisionin Hetimor Parlamentar, ka folur për “aferën” që sipas mediave sllovene, Berishaj ishte bërë pjesë e një skeme, ku parat e  dërguara nga një kompani serbe, transferoheshin te një kompani tjetër malazeze, pronar i së cilës është ambasadori Berishaj.

Ndonëse nuk e quan “aferë”, ai e ka shpalosur qëndrimin e tij mbi këtë rast, teksa ka theksuar se të njëjtën medie e ka dërguar në gjyq për shpifje.

Ai ka mohuar çdo lidhje me skandalin për të cilin kishin raportuar mediat sllovene se “ai ka pranuar 600 mijë euro nga kompania GEN”. Por, Berishaj e ka pranuar që ka qenë këshilltar i GEN deri në vitin 2019.

Berishaj: Raportimi nga mediat sllovene është shpifje, s’kam pushkë për mediat kosovare

 

 

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika