Kompanitë në Shkabaj cak i hajdutëve, kërkohet angazhim më i madh i policisë

Disa biznese të lokalizuara në Shkabaj kanë qenë cak i vazhdueshëm i hajnave të cilët u kanë shkaktuar dëme të mëdha monetare e materiale. Ata thonë se ndonëse i kanë raportuar rastet, për to nuk po bëhet mjaftueshëm

Policia e Kosovës

Hyrja nga dritarja e podrumit nuk e ndezi alarmin deri atëherë kur nisën lëvizjen për të cilën kishin ardhur.

Janë këta disa hajdutë të cilët po ndajnë drejtimet për vjedhjen e kompanisë së kozmetikës “Aulona” atëherë kur alarmi i vë në panik.

Por, kërkimi i tyre vazhdonte edhe në zyrat lartë. Nga aty, pas tentimeve në afate të ndryshme kohore, hajdutët kishin dalë me xhepat plotë.

“Rasti i parë kanë hy para një muaji dhe i fundit para dy jave, çdo dy javë ndodhin. Pres shumë prej shtetit dhe institucioneve. 20 mijë euro, herën e dytë s’kanë marrë kurgjo”, ka thënë Përparim Berisha, pronar i së kozmetikës “Aulona”.

E cak i hajdutëve qenë edhe kompani të tjera të lokalizuara në Shkabaj.

“Agimi Company” është vjedhur katër herë. Lidhur me këtë, pronari i saj ka shprehur shqetësimin e tij për mostrajtim të duhur të rastit.

“Jena ardh në mëngjes, ka pas bukur shumë dëme, dëme material, xhama, vjedhje t DVD, kamerave dhe e bonëm mend me ju thirr juve se kurgjo s’është marrë prej hetuesve t’Obiliqit edhe sa here vijmë n’mëngjes ka telashe. Shkurt e shqip po nihem t’shqetësun se s’po merr kërkush masa. Qe 4 herë marrim raport prej policies po s’ka kurgjo”, ka thënë Arbër Gashi, pronar i ”Agimi Company”.

Për dallim nga kompania paraprake, në “Agimi Company” hajdutët nuk kishin gjetur para.

“Vlera e dëmeve materialisht dikun 3-74 mijë euro, pare s’kanë marrë. Por po është një tut e punës me ardh me punu në punë. Kur t’vish n’mëngjes I ki t’thyne, hala s’murrem lajm prej Policisë që u bo zgjidhje” ka shtuar Gashi.

Televizioni ka pyetur edhe Policinë e Kosovës për vijimin e hetimeve dhe në rast se ka identifikuar të dyshuarit, por nga e njëjta nuk ka pranuar përgjigje.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika