Konjufca për planin franko-gjerman: Përveç dokumentit politik e kemi edhe dokumentin e zbatimit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në “Debat Plus”, bëri të ditur, se përvec dokumentit politik të planit franko-gjerman, tashmë Kosova e ka pranuar edhe dokumentin e zbatimit të këtij plani i cili përbëhet nga disa faza.

Këtë plan, Konjufca tha se do ta diskutojnë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, nesër (të premten).

“Plani franko-gjerman nuk ka ndryshim substancial, ndryshimet janë minore, substanciale është një plan tjetër që ka ardhë si aneks, që nuk është plani politik por i zbatimit, i zbatimit të cilin do të ulemi në detaje ta analizojmë me kryeministrin”, ka thënë ai.

“Ka ardhë një version me ndryshime të vogla, i asaj që ka thënë politiku, por diçka një krejt tjetër që është me faza zbatimi, është dokument tjetër. Nuk ka arsye për me u shqetësu, Kosova është shtet i pavarur…”, ka vijuar ai.

Në këtë plan të zbatimit, sipas Konjufcës, nuk përmendet drafti për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, por vetëm thuhet se marrëveshjet e deritanishme palët janë të obliguara t’i zbatojnë.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika