Konjufca pret në takim kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme në Bundestag, Michael Roth

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka pritur në takim kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme në Bundestag, Michael Roth dhe e ka falënderuar atë për angazhimin dhe mbështetjen që shteti gjerman i kanë dhënë Republikës së Kosovës

Pamje nga takimi

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka pritur në takim kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme në Bundestag, Michael Roth, i cili shoqërohej nga zv.ambasadori gjerman në Kosovë, Mathias Conrad, nga Dr. Ursula Bell dhe Dr. Sebastian Leuschner.

Në këtë takim Konjufca ka falënderuar kryetarin Roth për angazhimin dhe mbështetjen që shteti gjerman i kanë dhënë Republikës së Kosovës.

“Theksuam marrëdhëniet e shkëlqyera mes vendeve tona dhe nevojën për t’i thelluar ato në të ardhmen, si vende mike dhe aleate që na bashkojnë vlerat dhe qëllimet e përbashkëta. Kontributi i shtetit gjerman është i pazëvendësueshëm, si në të shkuarën edhe sot, gjë për të cilën i shpreha mirënjohje z.Roth dhe ne synojmë që raportet e shkëlqyera t’i mirëmbajmë dhe t’i zhvillojmë me bashkëpununim në të gjitha sferat”, ka shkruar Konjufca.

Kryeparlamentari ka shtuar se Gjermania ka qenë “shumë e angazhuar edhe sa i përket dialogut për normalizim mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë, të lehtësuar nga Bashkimi Evropian. Duke marrë parasysh rolin e Gjermanisë brenda BE-së, i kërkova z.Roth që angazhimi gjerman të vijojë dhe se ne e konsiderojmë jashtëzakonisht të rëndësishëm, për një proces parimor, efikas dhe të balancuar”.

Tutje ai ka theksuar se takime si këto asnjëherë nuk duhet të mungojnë.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika