Kosova e pasigurt nga aksidentet në trafik

Ilustrim

Në Kosovë nuk kanë të ndalur aksidentet rrugore. Pavarësisht shumë hulumtimeve dhe investimeve në infrastrukturën rrugore, situata vazhdon të jetë e njëjtë.

Të dielën, rreth orës 19:00, në fshatin Grabanicë të Klinës, ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku.

Në këtë aksident janë përfshirë 4 automjete, ndërkaq, kanë mbetur të lënduar 16 persona.

Ilustrim

Numri i aksidentet rrugore edhe 22 vjet pas luftës nuk ka ndryshuar, këtë e konfirmon dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në hulumtimin e publikuar në webfaqen zyrtare.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, si pasojë e aksidenteve në trafik, kanë gjetur vdekjen qindra persona, të cilët, kryesisht, janë këmbësorë.

Pavarësisht shumë thirrjeve për kujdes të shtuar në komunikacion, aksidentet nuk kanë pësuar rënie.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika