Kosova u bën thirrje ndërkombëtarëve që Serbia ta lirojë veteranin e UÇK-së, Hasan Daka

Ministria e Punëve të Jashtme, ka reaguar pas arrestimit të Hasan dhe Xhavit Dakës, ku ky i fundit tashmë është liruar, nga policia serbe në Merdar

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që të reagojë dhe të ndërmarrë hapa konkretë që Serbia ta lirojë Hasan Dakajn, ish-pjesëtar i UÇK-së, të cilin e ka arrestuar të premten në mëngjes.

Kështu ka bërë të ditur Ministria e Jashtme, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”.

Për Hasan Dakën, avokati Xhevat Smakiqi konfirmoi se është ndaluar, ndërsa MPDJ konfirmoi se Xhavit Daka është liruar.

MPJD-ja ka thënë se ka aktivizuar të gjithë mekanizmat institucionalë dhe se ka njoftuar Zyrën e Bashkimit Evropian në Serbi, Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Britanisë së Madhe në Serbi.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës dënon ashpër ndalimin, arrestimin dhe keqtrajtimin e qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe njëkohësisht i bën thirrje Bashkësisë Ndërkombëtare që të ndërmarrë hapa konkretë për lirimin e menjëhershëm të qytetarit Hasan Daka dhe njëkohësisht të kërkojë përgjegjësi nga shteti serb për këto veprime arbitrare dhe destruktive dhe që bien ndesh me konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut”, thuhet në njoftimin zyrtar.

MPDJ ka njoftuar se do të paraqesë kërkesë zyrtarë autoriteteve serbe për ta lejuar ambasadorin Jashari që ta vizitojë të arrestuarin Hasani.

“Zyra Ndёrlidhёse e Republikёs sё Kosovёs nё Serbi, do tё paraqesë kёrkesё zyrtare autoriteteve serbe pёr tё lejuar ambasadorin Jashari ta vizitojё Hasan Daka, nё mёnyrё qё shteti dhe Qeveria e Republikёs sё Kosovёs tё njoftohet mё konkretisht pёr trajtimin qё po i bёhet Hasan Dakës nga organet serbe”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, në pikën kufitare me Serbinë në Merdar, është arrestuar ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hasan Dakaj, nga policia serbe.

Këtë për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar avokati i tij, Xhevdet Smakiqi, i cili është kontaktuar nga familja Dakaj për arrestimin e tij.

Avokati Xhevdet Smakiqi ka njoftuar se Dakaj është nga Prizreni dhe i njëjti po udhëtonte drejt Italisë me vëllain e tij.

Tutje, ai ka theksuar se ka bërë kërkesë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës që të interesohet për fatin e Dakajt.

“Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD-së) i kam shkruar dhe ata janë duke u marrë me këtë punë dhe jam duke kontaktuar edhe me zyrën ndërlidhëse në Beograd që e ka Kosova dhe kërkova urgjentisht lirimin e tij, pasi nuk ka asnjë arsyje që të mbahet i arrestuar”, ka thënë Smakiqi.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika